Stopy po střelbě z roku 1968 rekonstrukce nezahladí

19.08.2016 | V neděli 21. srpna 2016 uplyne 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody.

Útokem na muzeum došlo k poškození na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě budovy i v interiérech. Po dokončení generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zůstanou na fasádě veškeré filuňky tvořící náhradu za části poškozené střelbou, které budou spolu s pamětní deskou tuto významnou událost připomínat.

Národní muzeum rovněž plánuje po dokončení rekonstrukce umístit u vchodu do budovy pamětní desku, která obyvatelům i návštěvníkům Prahy tuto historickou událost přiblíží. Událostem roku 1968 bude věnována i část jedné z nových expozic uvnitř Historické budovy Národního muzea.

Fotografie. Plomby jsou i na očištěných sloupech stále patrné. Zdroj: Národní muzeum

Neznámá hrdinka od rozhlasu

VIDEO: Fasáda muzea se mění k nepoznání

Deinstalace soch z Historické budovy Národního muzea