VIDEO: Náprstkovo muzeum znovu obsadili indiáni!

07.12.2017 | Podívejte se, jak se připravovala výstava Indiáni, kterou můžete od 8. prosince 2017 navštívit v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí v Praze.

VIDEO: Jak se tvoří malovaná skla do Historické budovy Národního muzea

26.02.2018 | Podívejte se, jak šikovné ruce sklářů v Novém Brodu pracují na kopiích malovaných skel pro Národní muzeu.

Masarykovo cukroví - jednoduchý VIDEORECEPT

19.12.2017 | Upečte si letos lahodné vánoční cukroví, které měl rád sám prezident T. G. Masaryk. S naším videoreceptem to bude hračka.

Podívejte se, kolik práce dá postavit sto let starý betlém.

04.12.2017 | Advent je tu a jako každý rok se můžete přijít pokochat půvabným betlémem do přízemí Národopisného muzea v Kinského zahradě na Praze 5. Tentokrát vystavujeme část krásného díla příbramského řezbáře Václava Karase z našich sbírek. I letos stavbu jesliček řídil betlémář Ján Chvalník.

Osazování kopie sousoší Géniů

28.11.2017 | V srpnu letošního roku se do Historické budovy Národního muzea po více jak deseti letech vrátil originál sousoší Géniů, který však byl z důvodů poškození umístěn do interiéru budovy. Na původní místo v průčelí budovy byla dnes umístěna kopie sousoší.

Výzkumy hradiště v Minicích

27.11.2017 | Podívejte se na video o archeologické lokalitě Minice. Tu představí nejen archeoložka Národního muzea Viktorija Čisťakova, ale také archeolog Miloslav Slabina, který se výzkumu Minického hradiště věnoval řadu let.

Potomci Čechů na Volyni

02.11.2017 | V polovině 19. století se na Volyňské gubernii vytvořily vhodné podmínky pro nákup pozemnků. Do kolonizace řídce osídlené Volyně se zapojilo několik desítek tisíc Čechů. Během bouřlivého 20. století však většina z českých přistěhovalců, či jejich potomků, využila možnosti návratu do Čech. Poslechněte si rozhovory s členy Matice Volyňské, sédlící v Ukrajinském Lucku, která sdružuije potomky těch, kteří se rozhodli na Volyni zůstat.

Jak se vracely sochy na balustrádu?

11.10.2017 | Podívejte se na naše video o návratu čtyř soch na pravou balustrádu Historické budovy Národního muzea.

Pozoruhodné arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea

15.08.2017 | Čtvrť rodinných domků v pražské Hostivaři ve svém středu ukrývá neobvyklé místo – arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea. Hektarový areál plný zeleně je zajímavý nejen rostlinami, které se v něm nachází, ale také tím, že poskytuje útočiště mnoha živočišným druhům. Podívejte se v našem videu do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá.

Vzácná nádoba ukrývala popel bojovníka

11.08.2017 | Bronzové vědro z bohatého hrobu na pohřebišti Dobřichov-Pičhora na Kolínsku patří k výrazným souborům ve sbírce Národního Muzea. Hrob číslo V., z něhož pochází tato nádoba, je výjimečný v mnoha ohledech. Podívejte se na naše video.