Jak vznikala výstava Retro?

16.06.2016 | Od pátku 17. června se dveře Nové budovy Národního muzea otevřou všem milovníkům starých dobrých časů. Jak výstava vznikala, jsme zachytili v našem videu.


Krásky na kolech ve výstavě Retro

16.06.2016 | Národní technické muzeum zapůjčilo na výstavu Retro historický automobil, motocykl a kolo. Zvláště automobil stojí za povšimnutí, neboť jde o malý sportovní vůz, ktreý je dnes sběrateli velmi ceněn.


Neviditelné figuríny

15.06.2016 | Výstava Retro je nejen pěknou ukázkou módy minulých let, ale přináší do České republiky zcela nový výstavní prvek. Jsou jím takzvané neviditelné figuríny, inspiraci pro ně čerpaly autorky výstavy v zahraničí. V našem videu restaurátorka Dana Fagová poodhalí jejich výrobu.


Co obsahovala schrána ukrytá na věži muzea?

12.05.2016 | Ve čtvrtek 12. května 2016 byla otevřela zapečetěná schránka z makovice lucerny na hlavní věži Historické budovy Národního muzea. Olověná schrána byla do makovice lucerny vložena při rozsáhlých opravách budovy roku 1972 zaměstnanci Jihočeského podniku pro údržbu památek Pelhřimov.


Restaurátoři zachraňují Brožíkův lunetový obraz

27.04.2016 | Panteon Historické budovy Národního muzea je jedinečný svou uměleckou výzdobou. Během probíhající rekonstrukce objektu tak mají plné ruce práce i restaurátoři.


VIDEO: Jak se skenuje plejtvák

22.04.2016 | Podívejte se, jak probíhalo 3D skenování kostry plejtváka myšoka.


Deinstalace soch z Historické budovy Národního muzea

21.04.2016 | Z pravé balustrády rekonstruované Historické budovy Národního muzea byly deinstalovány tři sochy ženských figur. Podívejte se, jak celá akce probíhala.


Pravěké keramické bubny

20.04.2016 | V archeologických sbírkách Národního muzea se nachází doklady dávno zaniklých kultur. Některé předměty pocházející z pravěku se však velmi podobají těm dnešním. Takovým příkladem jsou dva keramické bubny, které svým tvarem připomínají některé současné africké bubny.


VIDEO: Top předměty - Hlava Kelta

05.04.2016 | Opuková hlava z Mšeckých Žehrovic je jedním z nejdůležitějších a nejzajímavějších předmětů v archeologických sbírkách Národního muzea. Význam této plastiky spočívá hned v několika rovinách - ať už jde o umělecké ztvárnění, informační potenciál, či zajímavé nálezové okolnosti tohoto artefaktu.


Jak vzniká kniha? III. díl

01.04.2016 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení v Chile od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které v tomto seriálu postupně představíme. V dnešním díle se zaměříme n samotné čerpání papíru.