Deinstalace soch čtyř živlů z balustrády muzea

13.07.2016 | Dnes od proběhla deinstalace čtyř soch z balustrády Historické budovy Národního muzea. Sledujte vše s námi v přímém přenosu!

Budovu již v dubnu tohoto roku opustily čtyři sochy z balustrády pravé boční fasády, které znázorňují  Pilnost, Ušlechtilost, Pravdu a Krásu (podívejte se na video)

Dnes budou za pomoci jeřábu přesunuty i skulptury představující čtyři živly z levé strany budovy. A vy s námi můžete vše sledovat online (podívat se můžete i na další online kamery na webových stránkách Národního muzea)

Přenos byl ukončen, děkujeme za sledování.

Čtyři ženské alegorické postavy – Vzduch (od Vojtěcha Šaffa z r. 1888, podle modelu z r. 1887), Oheň (podle modelu Tomáše Seidana z r. 1888 vytesal téhož roku Václav Žďárský), Voda (podle modelu Tomáše Seidana z r. 1887 vytesal r. 1888 Václav Žďárský) a Země (od Vojtěcha Šaffa, model i realizace z r. 1888) – musí být z budovy odstraněny kvůli poškození kovových částí a značné degradaci kamene.

Celý přesun proběhne za přítomnosti hlavního restaurátora ak. sochaře Jakuba Rafla. Sochy čeká cesta do hlavního skladu na Praze 8, kde se na jejich restaurování bude podílet ak. sochař Vít Mudruňka. Díla by se měla vrátit na svá původní místa v roce 2018, po dokončení opravných prací na fasádě Historické budovy Národního muzea.

Podívejte se také na video o historii těchto soch:

KAM DÁL:

Sochy čtyř živlů

Deinstalace soch z Historické budovy Národního muzea

Sledujte rekonstrukci online – jak se staví lešení

Sochy na indexu

Slavná socha od Vincence Makovského zajímá restaurátory