22.03.2016 | Krásnou čelenku, kterou se zdobí Kabylské ženy, do sbírek Náprstkova muzea pořídil známý spisovatel Julius Zeyer. Samotný nákup byl však poměrně dobrodružný a málem k němu nedošlo. Nakonec však byla pro Náprstkovo muzeum zakoupena. Ve sbírkách má velmi význačné místo, neboť je velmi cenná a pochází ze zajímavého kulturního prostředí.
16.03.2016 | Ačkoli u nás není maniok příliš znám, na světě patří společně s kukuřicí, bramborami, pšenicí a rýží mezi nejpěstovanější plodiny. A to převážně v tropických oblastech, neboť je velmi odolný jak proti suchu, tak proti škůdcům. Ve sbírkách Náprstkova muzea se nacházejí předměty, kterými tradičně jihoameričtí indiáni tuto plodinu zpracovávají.
04.03.2016 | Na konci pravěkého období zvaného eneolit se po celé Evropě rozšířila kultura, kterou archeologové pojmenovali podle nádoby - zvoncovitého poháru. Tento bohatě zdobený pohár opravdu připomíná obrácený zvon. Využíval se nejspíše během picích slavností.
25.02.2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.
16.02.2016 | Ve sbírkách Českého muzea hudby byl objeven vzácný tisk, který byl doposud považován za ztracený. Jedná se o skladbu tří autorů: Antonia Salieriho, Wolfganga Amadea Mozarta a kapelníka Cornettiho. Podívejte se na naše videa a poslechněte si toto jedinečné dílo.
10.02.2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.
29.01.2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Tentokrát se s námi podíváte až do samotného srdce Afriky – do Konga.
19.01.2016 | Výstava v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích seznamuje návštěvníky s fenoménem masky – s jejími podobami, typy a funkcemi ve vzájemných kontrastech a souvislostech.
14.01.2016 | Symfonie č. 9 Antonína Dvořáka, zvaná „Z Nového světa“ či „Novosvětská“, patří k nejlepším kusům světové symfonické hudby. Originál její partitury se nachází ve sbírkách Národního muzea.
12.01.2016 | Dění kolem Historické budovy Národního muzea zachycují dvě online kamery. Podívejte se na zrychlené video ze stavby lešení, které posloužilo pro dopravu materiálu k zajištění soch na balustrádě budovy.
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!