Osazování kopie sousoší Géniů

28.11.2017 | V srpnu letošního roku se do Historické budovy Národního muzea po více jak deseti letech vrátil originál sousoší Géniů, který však byl z důvodů poškození umístěn do interiéru budovy. Na původní místo v průčelí budovy byla dnes umístěna kopie sousoší.

V ateliéru ak. sochaře Petra Váni probíhalo kromě restaurování originálu i vytvoření kopie sousoší z božanovského pískovce (hrubý kamenný blok, který byl pro kopii vytěžen měl 25 tun) se všemi kovovými, pozlacenými částmi.

Originál sousoší byl původně zhotoven ze dvou dílů, aby jej bylo možné vzhledem k velké hmotnosti a rozměrům na tympanon tehdy vůbec umístit. Současná kopie už byla vyrobena ze statických důvodů pouze z jednoho kusu kamene a její hmotnost činí 3,5 tuny.

Zhotovena byla metodou tečkování podle originálu, kdy kopie vzniká přenášením jednotlivých bodů pomocí sochařského strojku. Práce na restaurování kopie i originálu probíhaly celkem pět let a podíleli se na něm také restaurátor a kameník Hynek Shejbal, restaurátor kovu Jaroslav Kubíček a pozlacovačka Eva Shejbalová.

VIDEO: Restaurování sousoší Géniů

Záchrana sousoší Géniů