Inspirace pod stromeček! Historické hračky ze sbírek Národního muzea

14.12.2017 | Vánoce jsou svátky klidu, míru a rozjímání. Zvláště pro děti jsou však neodmyslitelně spjaty hlavně s dárky. I v minulosti děti samozřejmě nejvíce ocenily, když vedle praktických dárků dostaly také nějakou pěknou hračku. Vybrali jsme několik pěkných kousků z našich sbírek. Třeba vás při letošním nakupování inspirují.

Porcelánové loutky

Ve sbírkách Národního muzea najdete mnoho hraček, které ilustrují dobu svého vzniku. Stejně jako ty dnešní, i historické hračky se mezi sebou lišily materiálem, kvalitou zpracování a samozřejmě i tehdejší hodnotou. Od prostých jednoduchých kousků pro chudší děti až po luxusní exempláře – všechny mají své kouzlo a příběhy.

Zvyk dávat si dárky se rozšiřil zejména v 19. století. Co tedy mohli teoreticky naši prarodiče či praprarodiče najít "pod stromečkem"? Podívejte se na několik perliček z našich depozitářů.

gallery

KAM DÁL:

Podívejte se, kolik práce dá postavit sto let starý betlém.

Vánoční stromeček k nám přišel z ciziny.

Advent otevírá cestu k vánočním svátkům.

(per)

Historie Vánoce