Předměty z éry společného státu vyprávějí, zapojte se i vy!

09.01.2018 | Do konce ledna 2018 se můžete zapojit do soutěže „Hledáme předmět s příběhem“. Pošlete nám fotografii památky na československé vztahy, napište, jaká vzpomínka se k ní váže a zapojte se tak do tvorby projektu Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava. Nechte se inspirovat některými příběhy, které nám již dorazily.

banner k soutěži Hledáme předmět s příběhem

Národní muzeum a Slovenské národní muzeum připravuje ke 100. výročí vzniku Československé republiky Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu. Tu si nejdříve prohlédnou návštěvníci na Slovensku a to od dubna do září 2018. Pak se přesune do České republiky, kde bude k vidění od října 2018 do června 2019.

Soutěž

V rámci tohoto projektu byla vyhlášena soutěž pro veřejnost s názvem: „Hledáme předmět s příběhem“. Cílem soutěže je objevit předměty a jejich zajímavé příběhy, které dokládají česko-slovenské vztahy. Vybrané předměty se stanou součástí výstavy.

Jak na to?

Stačí zapátrat v šuplících a nalézt předmět dokládající česko-slovenské vztahy, který byl darován, přivezen z cest či je památkou na hezké chvíle nebo rodinného přítele. Pak už jen stačí fotografii předmětu nahrát pomocí jednoduchého formuláře na stránky www.cesko-slovensko.eu, na kterých zájemci naleznou další informace o soutěži i všechny zatím zapojené příběhy.

A jaké příběhy jste nám zatím zaslali? Podívejte se na dva vybrané předměty a nechte se inspirovat!

Splněný sen – památka na cestu do Tater.

fotografie modelářského transformátoru

Pan Pavel Petr z Letohradu dodnes uchovává netradiční památku ze školního výletu do slovenských hor. Nepřivezl si žádný obvyklý suvenýr, ale trafo pro modely vláčků. 

Píše se rok 1988 a blíží se konec školního roku. Naše třída 8. B jede na týdenní výměnný školní pobyt na Slovensko do města Poprad-Tatry. Jejich žáci pro změnu jeli k nám. Čeká nás týdenní poznávání a putování po vrcholcích hor. Při návštěvě PRIORu na Štrbském Plese se stal zázrak. Mají tam k zakoupení železniční transformátor FZ1 z NDR od firmy PIKO, který je u nás těžko k sehnáni. Ani ve specializované prodejně DTM v Praze se nedá sehnat.

Co na tom, že váží bezmála 2 kg a že nás čeká túra po horách. Za poslední peníze z kapesného ho kupuji. Nastal můj splněný sen, konečně ho mám! Srdce železničního modeláře je spokojené. Dodnes je funkční a železničnímu modelářství se věnuji stále. Jedno vím však určitě, co budu živ, tak tento transformátor neprodám. Mám na jeho pořízení vřelé vzpomínky, i když poněkud bolestné, neboť se tenkrát hodně pronesl,“ uzavírá úsměvnou vzpomínku pan Petr.

Do Prahy za fotbalem – Plakát „Futbalový zápas Československo – Brazília 1956“

plakát na fotbalový zápas

Zážitek, na který se nezapomíná. To byl pro prarodiče pana Stefana Kopaje z Bratislavy zájezd na fotbalový zápas do Prahy v roce 1956.

Plakát s informacemi o zájezdu je v jejich rodině dosud. Dozvíme se z něj, že fanoušci cestovali vlakem a výlet je přišel na 131 Kčs. V ceně bylo zahrnuto jízdné, ubytování na jednu noc, místo na stání na stadionu, pojistné a průvodce. I přestože někteří fanoušci cestovali z takové dálky, gól neviděli. Přátelský zápas našeho národního týmu s Brazílií tehdy skončil 0:0.


Kam dál?

Masaryk a vznik Československa

První zákon československého státu – papír plný škrtů

Pamatujete na Den znárodnění? Proměny 28. října

(per)

Historie