A. V. Novák vyprávěl o svých cestách slovem i obrazem

22.10.2014 | V předcházejících dvou dílech seriálu cestovateli A. V. Novákovi jsme si připomněli jeho životní osudy a cesty. V tomto díle se zaměříme na odkaz A. V. Nováka – jeho literární dílo a fotografickou pozůstalost.

Gejši v Obamě, Japonsko. Ručně kolorovaný diapozitiv - detail. (zdroj: Národní muzeum)

V roce 2011 získalo Národní muzeum darem rozsáhlou fotografickou pozůstalost spisovatele a cestovatele Archibalda Václava Nováka. Do té doby neznámý soubor 868 diapozitivů a 532 negativů rozšířil bohaté fondy fotografické sbírky Náprstkova muzea. Stal se bohatým zdrojem informací o činnosti dnes zapomenutého cestovatele a ve své době oblíbeného autora pikantních románů a povídek z exotického prostředí.

"Po stopách generála Štefánika povede vás p. arch. V. Novák ve své přednášce, konané 1. února Odbočkou Jednoty přátel Masarykovy akademie práce v Plzni. Čarokrásné korálové ostrovy jižních moří obestřeny jsou nymbem tajuplnosti a dobrodružství. Světoví básníci, spisovatelé a vědci zvěčnili je svými nesmrtelnými díly. Země rajská, kde příroda věčně kvetoucí po celý rok přináší ovoce, kde práce jest domorodcům neznámou věcí. Žijí dodnes ve velmi romantické volné lásce a celý život věnují radovánkám a snění. Přijďte spatřiti! Bližší informace na návěštích! 200 světelných obrazů!"

Inzerát z Českého deníku z roku 1922 láká posluchače na jednu z moha cestopisných přednášek spisovatele a cestovatele A. V. Nováka. Díky přednáškám i své literární tvorbě se Novák těšil v období 20. a 30. let značné popularitě. Dnes jde přitom o osobnost prakticky zapomenutou. Největší díl viny na tom nese vyloučení z veřejného života, kterého se Novákovi dostalo po roce 1948.

V předcházejících dvou dílech našeho seriálu jsme si připomněli Novákovy životní osudy a cesty. V tomto díle se zaměříme na odkaz A. V. Nováka – jeho literární dílo a fotografickou pozůstalost.

Detail titulního listu prvního vydání Novákovy nejúspěšnější knihy „Povídky z Tahiti, ostrovů hříšné lásky“ (1922). (zdroj: Národní muzeum)

I když původní profesí byl A. V. Novák stavitel, nejvíce se proslavil jako spisovatel. Psát údajně zkoušel už v mládí. První knihou, kterou vydal, byla slovensky psaná životopisná brožura o Milanu Rastislavu Štefánikovi. Vyšla při jeho pobytu ve Spojených státech amerických, a to dokonce ve dvou vydáních: vydal dokonce ve dvou vydáních: v New Yorku v nakladatelství Slovenský pokrok a v Chicagu s podporou amerického Slováka Paula Jamrišky, majitele tiskárny.

Soustavné literární činnosti se A. V. Novák věnoval až po návratu do Československa. Zřídil si vlastní „Nakladatelství knih cestovatele A. V. Nováka, Horní Černošice u Prahy“. Psal a vydával především populární romány a povídky z exotického prostředí, inspirované příběhy a zážitky z cest. Novákovy příběhy se vyznačují barvitým líčením prostředí a dramatickým dějem. Zápletky se v převážné většině točí kolem milostných vztahů a nechybí odvážné erotické scény.

Nejúspěšnější knihou A. V. Nováka se staly Povídky z Tahiti, ostrovů hříšné lásky. Čtveřice povídek poprvé vyšla v roce 1922 a do roku 1948 se dočkala celkem sedmi vydání a dvaceti tisíc prodaných výtisků. Jak vzpomínal sám autor, čtenáři byla přijata nadšeně a kritikou různě. V období 1942 – 1945 byla zařazena na seznam zakázaných knih.

Celkem vydal A. V. Novák 16 povídkových sbírek a 11 románů. Jejich děj je zasazen do zemí, které sám navštívil a některé údajně psal přímo na cestách.  O jejich obsahu svědčí už názvy – Tahitská manželství, Osvobození lásky, Svody tropů, Dívky z Annamu, Láska na palubě Amazonky. Jedna povídková sbírka Hlas rodné země je zasazena i na Novákovo rodné Vodňansko.

gallery

Románovým způsobem Novák zpracoval i svou vlastní autobiografii. V dvoudílném románu Cesta mládí zachytil své vlastní osudy v období první světové války a v navazujících dvou dílech nazvaných Ztracený ráj popsal svou cestu do Spojených států a na Tahiti. Příběh je vyprávěn ve třetí osobě a jména postav jsou změněna - hlavní hrdina se jmenuje Martin Roj. Základ příběhu je však reálný, řadu událostí je možné doložit s využitím archivních pramenů.

Kromě beletrie vydal A. V. Novák i vážněji psané cestopisy. V knihách Globetroterovy zápisky, Amerika dnešní i minulé doby a život našich krajanů ve Spojených státech a Tahiti, rajské ostrovy jižních moří jsou zachyceny Novákovy dojmy z cesty do USA a Francouzské Polynésie.  Asijskou cestu podrobně popisují čtyři cestopisy Cejlonem a Indií, Malajskem na Sumatru, V zemi žlutých a Japonské jaro. Cestopisy jsou bohatě doplněny fotografiemi.

A. V. Novák jako nakladatel se neomezoval pouze na vlastní tvorbu.

Vydával i překlady zahraničních autorů s exotickou tematikou, jako byli John Paris, Frederick O’Brien či Pearl S. Bucková. Novákovo nakladatelství bylo nuceně zrušeno v roce 1949. Knihy z jeho produkce se však dodnes dochovaly ve fondech veřejných knihoven nebo na regálech antikvariátů.

Reklamní korespondenční lístek Nakladatelství knih A. V. Nováka. (zdroj: Národní muzeum)

Významným zdrojem informací zejména o přednáškové činnosti A. V. Nováka je fotografická pozůstalost, kterou Národní muzeum získalo darem v roce 2011.  Obsahuje 868 skleněných diapozitivů, 520 negativů určených k výrobě diapozitivů a 12 celuloidových negativů 9 x 14 cm. Negativy k výrobě diapozitivů zachycují pouze reprodukce fotografií, pohlednic a ilustrací.

Novák na svých cestách hodně fotografoval a v Asii měl s sebou i filmovou kameru. V cestopisech se dochovaly četné zmínky o tom, co a kde fotografoval a filmoval. Filmy později promítal na svých přednáškách. Bohužel, filmy ani většina původních negativů se nedochovala, až na dvanáct původních černobílých negativů formátu 9 × 15 cm. 

Největší část souboru tvoří diapozitivy, které se promítaly při přednáškách.

Promítání skleněných diapozitivů – „světelných obrazů“ – bylo oblíbeným doplňkem osvětových přednášek během druhé poloviny 19. století. a první poloviny 20. století.  Před rozšířením barevného fotografického materiálu šlo o černobílé snímky, které se ručně barvily -  kolorovaly. Jak o tom svědčí i diapozitivy A. V. Nováka, předlohou snímků mohly být kromě vlastních autorských fotografií také nakoupené fotografie a pohlednice, obrázky z časopisů nebo z knih. Cestovatelé si zpravidla nechávali diapozitivy zhotovovat ve specializovaných studiích po návratu z cesty. Kolorování probíhalo buď podle jejich pokynů, nebo podle fantazie koloristy.

gallery

V celém objemu Novákových diapozitivů je možné vymezit několik souborů, pocházejících z různé doby a určených k různým přednáškám. Jednotlivé soubory se zachovaly v různém stupni celistvosti – některé kompletní a s dochovaným původním pořadím snímků, jiné promíchané a neúplné. Nejstarší jsou diapozitivy k přednáškám o 1. světové válce a vzniku Československa (70 ks). Neúplné a promíchané  jsou snímky k přednáškám o USA (42 ks) a Oceánii (323 ks). Mnohem lépe je zachován obrazový doprovod k přednáškám o Asii. Kompletní je Malajsie a Sumatra(150 ks), téměř kompletní jesoubor k přednášce o návštěvě Barmy, cestě Vietnamem a Kambodžou a o návratu před Koreu a Sibiř (115 ks) a kompletní soubor k přednášce o Číně a Japonsku (155 ks). Zbývající diapozitivy (13 ks) buď propagovaly Novákovy knihy či přednášky, nebo měly v rámci přednášky specifickou funkci (snímky s ozdobným nápisem „Vítáme Vás“ a „Přestávka“).

Chrám a stúpa před nádražím, dnešní Myanmar. Původní negativ, pořízený A. V. Novákem přímo v terénu. (zdroj: Národní muzeum)

Zvláštní kapitolu tvoří negativy, které sloužily jako předloha k výrobě diapozitivů. Na těchto negativech je vyfotografovaná dřevěná podložka s předlohou adjustovanou napínáčky nebo špendlíky. V řadě případů je možné k takovému negativu najít odpovídající diapozitiv. V některých případech je díky tomu možné určit konkrétní zdroj, ze kterého obrázek pochází (kniha, časopis, pohlednice).

V rámci interního grantu „Světelné obrazy A. V. Nováka“ proběhlo restaurování poškozených snímků a také digitalizace. Převod snímků do digitální podoby chrání samotné originály, se kterými už se nemusí manipulovat, a zároveň nabízí široké možnosti využití pro přednášky, výstavy i prezentace na Internetu. V plánu je zpřístupnění celého souboru na portálu e-sbírky. V současné době jsou zde nahrány dva soubory a další se připravují.


Přečtěte si také první díl našeho seriálu o cestě A. V. Nováka do USA a na Tahiti a druhý díl seriálu o jeho cestě kolem světa.


Autorem článku je Jan Šejbl z Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Zpracování a zpřístupnění zajímavých snímků z pozůstalosti cestovatele je věnován interní grant Národního muzea – Světelné obrazy A. V. Nováka. V jeho rámci vznikl i tento seriál.


 

KAM DÁL?

Nová kniha o cestovateli Emilu HolubovI

Co je to? Povrch je peklo a vnitřek je nebe

Trofejní hlavy amazonského kmene Jívaro

Exponáty Náprstkova muzea nadchly Maory

 

(dan)