Vánoční řetěz vypráví dojemný příběh z druhé světové války.

22.12.2017 | V depozitářích Národního muzea se ukrývají různé poklady. Pro další generace jsou zde ale uchované i zdánlivě nevýrazné předměty, které nepůsobí na první pohled nijak zajímavě. Zdání však klame. I za takovými artefakty se leckdy skrývají velké příběhy, které by slušely i filmovému plátnu.

Fotografie vánočního řetězu

Jedním z takových nových přírůstků do sbírek je podomácku vyrobený vánoční retěz z kousků staniolu, nitě a šedého papíru. Je na něm patrné, že již zažil mnoho Vánoc, a že jej vyráběly dětské ruce. Až potud by to nebylo nic zvláštního – kdyby ony ruce nepatřily dětem internovaným za druhé světové války v terezínského ghettu.

Ozdobu do Národního muzea v listopadu přinesl pan Karel Kropík. Ten bydlel jako malé dítě s rodinou na poděbradském nádraží a často přišel do styku s hosty penzionu LUXOR. Tam po válce žilo mnoho Židů, kteří přečkali hrůzu posledních let.

A právě od jedné z obyvatelek zmíněného penzionu dostal pan Kropík nenápadný stříbrný řetěz. Když nám jej přinesl věnovat do sbírek, připojil i dojemný příběh, který zvláště v tomto vánočním čase nutí k zamyšlení. Pan Kropík ho nazval "Vanukový příběh" – podle termínu, který označuje spojení chanukových a vánočních oslav.

Vlastníte i vy zajímavou památku? Vyprávějte nám o ní například v rámci aktuálně probíhající sběrové akce "Hledáme předmět s příběhem".

"Povím vám příběh z druhé světové války, který mi vyprávěla v padesátých letech židovská žena – obyvatelka penzionu Luxor v Poděbradech. Jeho hrdinkou je holčička Ester a vánoční ozdoba – řetěz na stromeček.

Válka za sebou neměla ani polovinu, když začaly hromadné transporty židovského obyvatelstva. Nejdříve do Terezína. Muži, ženy i děti.

Blížily se Vánoce a ať je to jakkoliv překvapivé i děti internované v Terezíně se chtěly tešit na Ježíška a stromeček. V prostředí ghetta bylo vše složité, těžké bylo i sehnat dlouhou nit.

Improvizovalo se, shánělo, hledalo a nalézalo. Ozdobený stromeček nakonec byl, a s ním i poslední Vánoce v Terezíně.

Holčička Ester měla štěstí.... přežila. A její zásluhou se dochovala i tato vánoční ozdoba – řetěz na stromeček.

Tento příběh je pravdivý. Vyprávěla mi jej žena jménem Ester.

JUDr. Karel Kropík"

Fotografie vánočního řetězu

Masarykovo cukroví - jednoduchý VIDEORECEPT

Inspirace pod stromeček! Historické hračky ze sbírek Národního muzea

Podívejte se, kolik práce dá postavit sto let starý betlém.

(per)

Historie Vánoce