Milá Constanze... Paleontolog odpověděl na lístek, který do Čech doputoval na balonku z Německa.

02.02.2018 | Muzeum není jen o výstavách a "dělání vědy". Jeho neméně důležitou rolí je i vzdělávání. To měl na paměti i paleontolog Boris Ekrt, který minulý rok nalezl v areáu Přírodovědeckého muzea Národního muzea v Počernicích zelený balonek s lístečkem od malé Constanze. Balonek k nám doputoval až z Německa.

Boris Ekrt

Jakmile si Boris Ekrt našel čas po náročné sezóně, kdy hodně pobýval v terénu na výzkumech, sedl si a napsal Constanze dopis, který si můžete přečíst níže. V odpovědi, kterou zaslal v německém jazyce, devčátku nastínil, přes jaké zajímavé území její balonek pravděpodobně letěl. Nenásilně jí představil zajímavé paleontologické lokality i to, co práce paleontologa obnáší. Přiložil také fotografie z výzkumů a jako malou pozornost i katalog k výstavě Světlo a život, která právě probíhá v Nové budově Národního muzea.

Věříme, že bude mít Constanze radost, a že jí dopis zaujme. Kdo ví, třeba se díky němu také vydá na dráhu paleontoložky...

Fotografie zásilky


Milá Constanze,

V létě minulého roku (konkrétně 17. 8. 2017) jsem našel tvůj balonek. Ležel na trávě v areálu depozitářů Národního muzea nedaleko Prahy. Pracuji zde jako paleontolog a sbírám a pečuji o zkameněliny různých živočichů. Jistě budeš znát např. dinosaury nebo mamuty. Protože jsem na podzim hodně jezdil na výzkumy, dostal jsem se k odpovědi až nyní.

Posílám ti fotku, kde jsem balonek našel. Víš co je ten stan v pozadí? Do něj každé léto vozíme hlínu z jedné paleontologické lokality. Sprchujeme ji vodou a vyplavujeme zuby a kosti třetihorních pravěkých zvířat. Píšu to proto, že hlína pochází z významného naleziště Ahníkov, které leží mezi Tvým bydlištěm a naším muzeem. Balonek tedy nad nalezištěm letěl a "viděl" ho. Tobě posílám pár fotografií, které ukazují, co všechno balonek na své cestě viděl. Ukazují, že při pohledu z vrchu pro balonek neexistují žádné hranice a celá naše společná část Evropy je krásným koutem Země.

Kromě fotek ti na památku posíláme katalog k právě probíhající výstavě Světlo a život.

Pokud bys chtěla něco napsat, můžeš použít klidně emailovou adresu, kterou najdeš níže. A kdyby ses někdy se svou rodinou chystala do Prahy, ozvi se nám, rádi ti ukážeme zázemí Přírodovědeckého muzea, kam běžný návštěvník nemá přístup.

S přátelským pozdravem Boris Ekrt

mapa

paleontologové

Parůžek malého třetihorního sudokopytníka (starý 20 mil. let) nalezený na lokalitě Ahníkov.


Kam dál?

Zakladatel české paleontologické školy Antonín Frič

VIDEO: Virtuální paleontologie odhaluje skryté fosilie

Nejzajímavější dotazy - nález zkamenělého giganta

(per)