21.11.2017 | Jedenáctý díl seriálu o pavoucích, kteří s námi sdílí naše příbytky, nás zavede do podzemí. Tedy, v řeči lidských stavitelů, do sklepů. Posviťme si na pavouka, který žije obklopen černočernou tmou.
Meta temnostní (Meta menardi)
Jak ji poznáme?
Meta temnostní, ač je řazena mezi čelistnatky, v mnohém připomíná křižáky. Není to žádný drobeček – samička může v těle měřit až 17 mm. Zadeček met je vejčitý, s variabilní kresbou, ale nohy má vždy nápadně pruhované.Její sítě o průměru až 30 cm, ale často menší, rovněž připomínají sítě křižáků. O příslušnosti k čelistnatkám nás přesvědčí až volný střed sítě, s nápadným „okénkem“. Oproti tomu křižáci mají zpravidla střed sítě vypředený pavučinou.
Kde žije?
Meta temnostní je typický obyvatel temných vlhkých jeskyní, dolů a sklepů, kam se moc často nechodí. Má ráda úplnou tmu. Zajímavé ale je, že malá mláďátka si staví své sítě na osvětlených stanovištích, např. v sutích či vchodech do jeskyň, a do tmy, tedy do nejhlubších partií jeskyní, se stěhují až později.
Na první pohled by se mohlo zdát, že v jeskyních a sklepech musí meta trpět hlady. Opak je ale pravdou – tyto prostory obývá nesčetný hmyz a jiní bezobratlí, a tak si meta zpestřuje svůj jídelníček například stínkami, komáry a v zimě přezimujícími brouky a motýly.
Co umí?Nejnápadnějším projevem mety temnostní jsou její pavučinová pouzdra na vajíčka – kokony. Ty mohou mít v průměru až 2 cm a jsou čistě bílé. Visí často ve velkých množstvích ze stropu jako malé lampionky zavěšené na vlákně.
Středověcí horníci považovali kokony met za peněženky důlních skřítků a nikdy se jich ani nedotýkali, protože věřili, že kdyby na ně sáhli, mohli by se jim skřítci pomstít.
Samička, zbarvená tak, že si jí prakticky nevšimnete, kokon hlídá a vypadá vedle něj jako jeho stín. Kokon může obsahovat neuvěřitelných 400–500 vajíček.
Autorem textu je Petr Dolejš ze zoologického oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea.
(EK)
Přírodní vědyArcheologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!