Tajemný ostrov v Karpatech aneb Expedice Rumunsko 2012

27.08.2012 | Představte si ostrov, hustě zarostlý vegetací a omývaný teplým mořem… Tropy? Kdepak, Karpaty! Dlouho předtím, než bylo území dnešního Rumunska vyvrásněno horotvornými pohyby, leželo pod úrovní moře, ze kterého vyčníval i náš ostrov.


Vědci Národního muzea podrobí analýze kosti umučených františkánů

20.07.2012 | Naši antropologové provedou v laboratořích v Horních Počernicích průzkum 400 let starých kosterních pozůstatků zavražděných mnichů z kostela Panny Marie Sněžné.


Časopis  Acta Entomologica se připojil k celosvětové špičce!

18.07.2012 | Národní muzeum vydává několik odborných časopisů. Jeden z nich byl právě zařazen mezi prestižní světové zoologické časopisy.


Některé housenky vás mohou i zabít

18.05.2012 | Věděli jste, že některé druhy housenek mohou zabíjet? Například taková Lonomia obliqua původem z Brazílie dokáže usmrtit dospělého člověka.


Vampýři mezi můrami. Sají krev i slzy

25.04.2012 | Mezi zástupci motýlů najdeme celou řadu zvláštních tvorů. Zatímco někteří neškodně sají šťávy z ovocných plodů, jiní si pochutnávají na lidské krvi a slzách.


Tajemná Medúsa na starořeckých mincích

20.04.2012 | Již na nejstarších řeckých mincích (tedy na jedněch z nejstarších mincích vůbec) se objevuje mezi celou řadou nejrůznějších symbolů z živočišné říše také gorgoneion - hlava nestvůrné Gorgony Medúsy. Magickému symbolu byla přisuzována schopnost chránit majitele před působením nepřátelských sil, uřknutím a kouzly.


Desetimiliontý záznam okroužkovaného opeřence je z České republiky

20.02.2012 | Evropská unie pro kroužkování ptáků (EURING) zaznamenala desetimilionté zpětné hlášení. Přišlo z České republiky. Jedná se o záznam samice vlaštovky obecné, která byla 19. června 2011 kontrolována spolupracovníkem Kroužkovací stanice Národního muzea Jiřím Česákem u hnízda s mláďaty v Rábech na Pardubicku.


Vzácný pavouk svádí s auty na Berounsku boj o život

13.02.2012 | Velmi vzácný slíďák Waglerův to v Česku nemá lehké. Podle vědců z Národního muzea musí každý den zápasit o holý život pod koly aut v těžební oblasti vápencového lomu. Změnit životní prostor ale nemůže.


Nejnebezpečnější pavouk žijící v Česku? Jedovatá zápřednice

07.02.2012 | Drtivá většina pavouků, kteří se vyskytují na českém území, člověku nijak neublíží. Před zápřednicí jedovatou se ale mějte na pozoru!