Vampýři mezi můrami. Sají krev i slzy

25.04.2012 | Mezi zástupci motýlů najdeme celou řadu zvláštních tvorů. Zatímco někteří neškodně sají šťávy z ovocných plodů, jiní si pochutnávají na lidské krvi a slzách.

Sklepnice obecná

Pokud zavítáte do Českého ráje, nezapomeňte navštívit jeho nejrozsáhlejší puklinovou jeskyni Sklepy. Je nejen tradičním zimovištěm netopýrů, ale také příbytkem vzácných můr.  V temném tichu zde přežívá můra sklepnice obecná.

Tvora, který se živí sáním šťáv ze zrajícího ovoce, si mohli dobře prohlédnout návštěvníci výstavy Krása motýlích křídel. Můra je vybavena ostrým tuhým sosáčkem, kterým dokáže prorazit i jinak pevnou slupku středoevropského ovoce.

Některým motýlům pouhé ovocné šťávy k výživě nestačí.

Všem motýlům ale saní ovocných šťáv nestačí. Někteří samci denních motýlů musí zároveň přijímat z okolního prostředí i další minerální látky - například sodík a draslík. Bez nich totiž nemohou vytvořit feromon pro přilákání samiček., bez kterých se nemohou rozmnožovat. Nezbývá jim proto nic jiného, než takové látky získat z vnějších zdrojů.

Právě proto samečky těchto druhů motýlů můžeme občas pozorovat na hromádkách výkalů, na mršinách, nebo v bahně. Zde všude získávají pro ně tolik potřebné minerální látky.

Sklepnice obecná

Během páření samci některých druhů motýlů svým spermatem nejenže oplodňují samici, ale zároveň z jeho nadbytečné části poskytují i výživu samicím, a tím jim vlastně poskytují životně důležité látky a energii a zvyšují tak šance na jejich přežití.

Hotový vampýr lalokřídlec

Mnohem nebezpečnějším zvířetem (z pohledu člověka) je lalokřídlec žluťuchový. V Rusku byly popsány případy, kdy tato můra napadla člověka. V jihovýchodní Asii si lalokřídlec oblíbil především vodní buvoly.

Zvířatům propichuje ostrým sosákem spojivkový vak a saje z něj slzy. Dokonce si poradí i s jejich tlustou pokožkou, a krmí se krví nebohých buvolů.

Lalokřídlec žluťuchový

Sání slz a krve se věnují pouze samci. Samice se podle nejnovějšího zjištění vědců spokojují s neškodným sáním cukernatých látek, například z ovoce.

Na rozdíl od komárů zatím nebylo zjištěno, že by lalokřídlec přenášel parazity, nebo infekce napadající člověka. To však nemění nic na tom, že je bodnutí od této můry poměrně bolestivé.

Zahlédli jste v přírodě zajímavého motýla, nebo jeho housenku a nevíte, o jaký druh se jedná? Obraťte se na nás! S identifikací pomůže odborník Národního muzea RNDr. Jan Macek. K úspěšné identifikaci zašlete do redakce Národního muzea snímek pozorovaného živočicha. Jeho určení napomůže popis místa, kde byl exemplář spatřen, denní doba pozorování, případně rostlina, na které byl nalezen. Fotografie zasílejte na adresu redakce@nm.cz.

()