Nejsmradlavější rostlina na světě

15.07.2014 | Čeští botanici z Národního muzea a Singapurské botanické zahrady objevili spolu s vietnamskými kolegy nejsmradlavější rostlinu na světě.


Pouštní sklo uchvacuje už po tisíciletí svou krásou

08.07.2014 | V nedávné době se podařilo obohatit sbírku tektitů Národního muzea několika výraznými ukázkami tzv. libyjského skla, někdy zvaného také pouštní sklo.


Podobu starých Egypťanů pomáhá odhalit 3D modelování

20.06.2014 | Národní muzeum zkoumá kosterní pozůstatky starých Egypťanů. Jeho antropologické oddělení spolupracuje s Českým egyptologickým ústavem FF UK v Praze na archeologických výzkumech v Abúsíru. V této souvislosti odborníci zkoumají i využití 3D modelů v praxi a zejména to, jak jsou využitelné pro terénní práci i pro další zpracování antropologických dat mimo archeologické naleziště.


Čepice, míček, housenka – z tajů mykologického herbáře

18.06.2014 | Digitální fotografie, zvukové a obrazové nahrávky doprovázejí dnes doslova každý náš krok. Zaznamenávání a následné sdílení (audio)vizuálního obsahu se stalo standardem, šířícím se ze sociálních sítí a médií i do tradičních institucí. Ani mykologické oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea nechce zůstat pozadu. Za podpory Ministerstva kultury v rámci grantu NAKI začalo s digitalizací mykologické sbírky.


Zdroj mědi, stříbra, rtuti. Seznamte se s tetraedritem.

04.06.2014 | K výzkumu minerálu tetraedritu bylo použito špičkové přístrojové vybavení laboratoří Národního muzea. Pracovníci muzea sledovali zejména obsah rtuti u tetraedritů z různých lokalit. Jaké jsou výsledky tohoto výzkumu?


Expedice Hamada 2014 - za zkamenělinami do pouště

03.06.2014 | Africké slunce, písečnou bouři, déšť, dokonce i sníh: to vše zažila skupina paleontologů z Národního muzea během expedice v Maroku, kam se v březnu tohoto roku vydala na průzkum prvohorních a druhohorních lokalit. Expedice se konala přesně 40 let po poslední muzejní paleontologické expedici do Afriky s názvem Maghreb ’74, která tehdy v Maroku končila.


VIDEO: Restaurování dva tisíce let starého sousoší

29.05.2014 | Na výstavě Země černých faraonů můžete odivovat i téměř dva tisíce let staré sousoší boha Amona a jeho ženy Mut. Ze 103 fragmentů ho restaurovali členové archeologické expedice Národního muzea.


Sedmá výkopová sezóna Archeologické expedice do Wad Ben

29.05.2014 | V listopadu a prosinci roku 2013 proběhla již sedmá výkopová sezóna Archeologické expedice do Wad Ben Naga. Vědecký tým Národního muzea pokračoval v průzkumu tzv. Týfónia a v konzervaci Paláce královny Amanišacheto.


Křehká krása uchovaná na skle: fotografie Karla Váni

27.05.2014 | Snímky herce Národního divadla a zároveň nadšeného amatérského fotografa Karla Váni z let 1906-1928 uchovává v podobě skleněných negativů Divadelní oddělení Národního muzea. Díky projektu DKRVO (dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace) se daří negativy digitalizovat a do budoucna je tak zpřístupnit badatelům.


Joachim Barrande: To jest to, do čeho jsem balil

20.05.2014 | Osm tisíc dřevěných beden, obsahujících sbírky Paleontologického oddělení, bylo uloženo v suterénních depozitářích Historické budovy Národního muzea. Po přestěhování do nových depozitářů a následném zpracování se v těchto bednách povedlo objevit nečekaný skvost: písemnosti, do kterých byla zabalena část sbírek slavného francouzského a vlastně i českého paleontologa Joachima Barranda (1799 – 1883). Jedná se o archivní materiály natolik jedinečné, že mohou pomoci zaplnit některá bílá místa v našich dějinách. Přečtěte si první část seriálu, věnovaného tomuto výjimečnému objevu.