Pavouci od spřádání sítí neupouští, říká odborník

25.09.2013 | Před několika týdny proběhla českými zpravodajskými weby zpráva uvádějící, že pavouci přestávají hromadně spřádat sítě a přecházejí na přímý lov svých obětí. Arachnolog Petr Dolejš z Národního muzea uvádí tento údajný fakt na pravou míru.


Národní muzeum na konferenci ICARUS v Dublinu

30.08.2013 | Národní muzeum se na konferenci v Dublinu představilo jako nový člen mezinárodního spolku ICARUS a prezentovalo dosavadní výsledky Archivu Národního muzea v projektu Monasterium.


Nejlepší fotografie pavouka lovčíka, které jste poslali

08.08.2013 | Na začátku června tohoto roku jsme pro vás na portálu Muzeum 3000 připravili mapování výskytu pavouka lovčíka hajního. Mnozí z Vás nám poslali zajímavé fotografie tohoto pavouka a nezalekli se ani požadovaných doplňujících údajů, mezi které patřila například i GPS poloha místa výskytu. Společně s arachnologem Národního muzea Petrem Dolejšem jsme vybrali ty nejlepší fotografie.


Geolokátory odhalí podrobnosti ze života vlaštovek

07.08.2013 | Ornitologům Národního muzea se naskytla unikátní možnost zmapovat za pomoci geolokátoru migrační trasy a odhalit zimoviště i u druhů, u kterých ještě klasické kroužkování nepřineslo žádné výsledky. Mezi druhy, které takto zkoumají, patří kromě hýla rudého i vlaštovka obecná. Na přelomu července a srpna tohoto roku se ornitologové vydali do jižních Čech na lokalitu, kde žije velké množství vlaštovek.


Cena Josefa Hlávky putuje i do Národního muzea

06.08.2013 | Kniha Přehled hub střední Evropy autorů Jan Holce (mykologa Národního muzea), Antonína Bielicha (malíře hub) a Miroslava Berana (mykologa Jihočeského muzea) získala již čtvrté významné ocenění. Po prvním místě v Ceně poroty za encyklopedické dílo Jednoty tlumočníků a překladatelů, Ceně nakladatelství Academia za výtvarné zpracování publikace a titulu Kniha roku nakladatelství Academia získal i Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu.


Archeologové Národního muzea zkoumají cennou lokalitu

26.07.2013 | První průzkum prováděli archeologové na lokalitě Tuchlovice už v 60. letech. Tehdy se jim v bezprostředním okolí Tuchlovického potoka podařilo nalézt jedinečné doklady osídlení z doby železné a doby římské – například výborně zachovalý dřevěný žebřík. Nyní se archeologové Národního muzea rozhodli na tento výzkum navázat a prozkoumat podrobněji tuto pozoruhodnou lokalitu, ve které se díky vyjímečným přírodním podmínkám dobře uchovávají materiály organického původu.


Najděte lovčíka a pošlete ho do muzea

05.06.2013 | Rádi pozorujete přírodu kolem sebe včetně těch nejdrobnějších živočichů? Nebojíte se pavouků a chtěli byste své výlety do přírody spojit s napínavým pozorováním, zaznamenáváním a sdílením pavoučího života? Zpravodajský portál Národního muzea Muzeum 3000 vám nabízí možnost zapojit se do sběru fotografií velmi rozšířeného pavouka lovčíka hajního. Ty nejzajímavější fotografie ze života lovčíka, které nám zašlete, budou uveřejněny na portálu Muzeum 3000.


Molekulární metody odhalily nové druhy gekonů

21.05.2013 | Gekon turecký, hojně rozšířený zejména ve Středomoří, byl dlouho považován za druh s různými fyziologickými zvláštnostmi, lišícími se podle místa výskytu. Moderní molekulární metody však ukázaly, že pod název gekon turecký bylo zahrnuto mnoho druhů, které se od od sebe navzájem liší. Pomocí těchto metod se nejen v Národním muzeu přepisují dějiny taxonomie. Podívejte se na video, ve kterém vedoucí Zoologického oddělení Národního muzea vysvětluje, jak ke zkoumání gekona tureckého došlo.


Záchrana vzácného minerálu ze sbírek Národního muzea

12.04.2013 | Vzácná proustitová drúza, která je ve sbírkách Národního muzea již od roku 1820 a která byla darem císaře Františka I., se rozpadá vlivem degradací sulfidových fází. V Národním muzeu probíhá výzkum, který má za úkol zjistit příčiny degradace tohoto vzácného minerálu. Vědečtí pracovníci z Národního muzea a dalších institucí se po ukončení výzkumu pokusí navrhnout uspokojivé řešení, které by problém degradace vyřešilo.


Projekt Monasterium pomohl Národnímu muzeu

27.03.2013 | V rámci projektu Monasterium bylo na přelomu roku 2012 a 2013 zdigitalizováno přes 3000 listin z Archivu Národního muzea.Tisíciletá historie se tak stává pro každého viditelná a dostupná.