15.05.2014 | V polovině května se jako poslední z našich tažných ptáků na svá hnízdiště vrací hýl rudý. Kde leží zimoviště tohoto druhu, zůstávalo až do nedávna nerozluštěnou záhadou. Jejich přesnou polohu se podařilo teprve loni odhalit za použití moderní technologie ornitologům z Kroužkovací stanice Národního muzea, Akademie věd a Přírodovědecké fakulty UK.
03.04.2014 | V roce 2006 byl vědci popsán nový minerál jadarit. Ve stejném roce byl do kin uveden film Superman se vrací, v němž bylo poprvé uvedeno složení kryptonitu, minerálu, který jako jediný na světě dokáže oslabit Supermanovy nadpozemské schopnosti. Co mají skutečný jadarit a fiktivní kryptonit společného?
25.03.2014 | V Knihovně Národního muzea se nachází fascinující svědectví o životě mnoha více či méně známých spisovatelů, ilustrátorů, grafiků i vydavatelů. Uchovávají se zde totiž nakladatelské archivy zejména z období první republiky.
11.03.2014 | I v dnešním světě ještě existují oblasti, kam noha Evropana dosud nevstoupila a kde žijí zcela neznámí nikým neobjevení živočichové.
22.01.2014 | Letošní zima byla až do začátku tohoto týdne neobvykle teplá. Rozmary počasí mohou zamotat hlavu nejen lidem, jak se ukazuje na výskytu neobvyklých druhů ptáků. Přečtěte si rozhovor s ornitologem Jaroslavem Cepákem z Kroužkovací stanice Národního muzea.
18.12.2013 | Odbornice z Národního muzea a Národní knihovny ČR spolupracovaly na restaurátorském průzkumu středověkého kodexu Liber viaticus. Rukopis, jenž kdysi patřil kancléři císaře Karla IV., je jedním z nejkrásnějších iluminovaných rukopisů svého druhu, proslulý kvalitní malířskou výzdobou a bohatým zlacením.
22.11.2013 | Fotograf a spisovatel Jindřich Imlauf byl vášnivým sběratelem exlibris. V části jeho pozůstalosti se nacházejí i exlibris grafika Josefa Váchala a Anny Mackové, jejíž originální výtvarný projev zůstává stále do jisté míry nedoceněn.
08.11.2013 | Rtuť je svými vlastnostmi zcela jedinečný chemický prvek. Je to stříbřitě bílý, nápadně těžký tekutý kov, často se jí říkalo „živé stříbro“.
29.10.2013 | Zajímavé výsledky přináší spolupráce mezi jednotlivými odděleními Národního muzea. Například spolupráce archeologů a geologů pomáhá zpřesňovat poznatky o neolitických kamenných artefaktech na našem území.
21.10.2013 | Letos na podzim houby krásně rostou, to potvrdí každý více či méně ostřílený houbař. Vrchol houbařské sezony máme už sice za sebou, lesy jsou však stále plné chutných plodnic. Mykolog Národního muzea Jan Holec radí, jak "jít správně na houby", abychom si mohli vychutnat kouzlo, které sběr hub nabízí.
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!