Velké osobnosti mykologie - Josef Velenovský

04.05.2016 | Ne nadarmo se říká, že jsou Češi národem houbařů. Známe ale své mykologické velikány? Nejen pro milovníky hub jsme připravili seriál, který představí jak významné osobnosti z oboru mykologie, tak i činnost Národního muzea na tomto poli.


Svět zvířat objektivem Josefa Váchala

28.04.2016 | Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea uchovává ve svých sbírkách cenný fotoarchiv grafika Josefa Váchala. V kolekci se nachází i výtvarníkova autorská fotografie otištěná v časopise Svět zvířat v roce 1915. Téhož roku Váchal od časopisu obdržel ve slosování dokonce výhru – angorskou kočku.


Dům Vojty Náprstka v Milwaukee

17.03.2016 | Vojta Náprstek je znám především jako zakladatel Českého průmyslového muzea, politik, mecenáš a iniciátor vzniku prvního ženského vzdělávacího spolku v Čechách – Amerického klubu dam. Většina dochovaných fotografií jej zobrazuje jako usedlého muže v letech, nicméně v mládí byl také radikální revolucionář. Jako student práv vídeňské univerzity se zapletl do revoluce v roce 1848 a z obavy před persekucí a zatčením uprchl do Ameriky, kde strávil devět let svého života.


Sběratelovy Vánoce

21.12.2015 | Začtěte se s námi do deníku spisovatele, cestovatele a sběratele Joe Hlouchy. Jak vzpomínal na Vánoce roku 1898?


„Opice Hany Benešové“ - výjimečná dáma a její kožichy

17.12.2015 | S Hanou Benešovou jsou dnes spojována adjektiva jako přirozená, společenská, ale hlavně elegantní. Manželka dlouholetého ministra zahraničních věcí a posléze druhého československého prezidenta je historií vnímána jako pozitivní osobnost. Byla vlastně naší první první dámou, protože Charlotta Masaryková byla nemocná a na veřejnosti se objevovala spíše výjimečně. Role manželky diplomata a prezidenta se zhostila paní Hana s elegancí sobě vlastní. Její kožich z „opičí kůže“ patří mezi nejcennější předměty sbírky novodobého textilu Národního muzea.


Misionář pod Kilimandžárem

15.12.2015 | Ve sbírkách Náprstkova muzea je uložena jedna z nejrozsáhlejších sbírek dokumentujících kulturu místních obyvatel v okolí hory Kilimandžáro. Tento soubor pochází z období na přelomu 19. a 20. století a je svým rozsahem a významem srovnatelný se sbírkou dr. Emila Holuba, která je rovněž uložena v Náprstkově muzeu. Dárcem této sbírky byl muž, který spojil svůj život s východní Afrikou: Martin Bohdan Lány (1876 – 1941).


Sportovci tělem i duší - Fleischmannovi

13.11.2015 | Do Národního muzea přišel syn prvorepublikového hokejového reprezentanta Miloslava Fleischmanna, synovec slavného hokejového mušketýra Jana Fleischmanna, aby obohatil Fotoarchiv tělesné výchovy a sportu o rodinné fotografie z období počátku 20. století, kdy bratři Fleischmannové zářili na evropské hokejové scéně.