Barokní perla ukrytá v srdci Prahy

05.05.2017 | Muzeum Antonína Dvořáka sídlí v nádherném barokním letohrádku, obklopeném zahradou plnou soch. Tento barokní skvost se nachází jen pár minut pěšky od stanice I. P. Pavlova.

Muzeum Antonína Dvořáka sídlí již od svého založení roku 1932 v barokní vile nazývané Amerika, či Michnův letohrádek. Vilu, lemovanou  nádhernou zahradou se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, nechal na počátku 18. století postavit hrabě Jan Václav Michna z Vacínova podle projektu významného architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

V přízemí muzea se nachází stálá expozice Cesty Antonína Dvořáka. Přízemí muzea je vybaveno historickými dřevěnými vitrínami, pocházejícími ještě z dob založení muzea.

V prvním partře se pořádají koncerty a nacházejí se zde krátkosobé výstavy, které se každý měsíc obměňují. Nyní je zde výstava Antonín Dvořák a zbožnost. Strop prvního patra je vymalován nádhernými freskami, znázorňujícími náměty z antické mytologie, jejich autorem je Johann Ferdinand Schor.

Muzeum disponuje především unikátním souborem skladatelových notových rukopisů, korespondence a dobových fotografií. Dále uchovává podstatnou část Dvořákova notového archivu a knihovny. Bohatý fond tiskové dokumentace dokládá nejen skladatelovy dobové úspěchy, ale svědčí také o neustále vzrůstající popularitě jeho díla.

Unikátní nahrávky árií z Dvořákovy Rusalky na šelakových gramodeskách z počátku 20. století

Rusalka je zpátky doma!

Hudba Osobnosti