Dobrodružné cesty tajemného E. St. Vráze

04.11.2016 | Tajemný Enrique Stanko Vráz, jehož pravé jméno nikdo nezná, patří k nejznámějším českým cestovatelům. Jeho snímky pořízené v západní Africe roku 1885 jsou nejstarší mimoevropské fotografie od českého autora ve sbírkách Náprstkova muzea.

E. St. Vráz se řadí do skupiny známých českých cestovatelů druhé poloviny 19. století, jakými byli například Emil Holub, Josef Kořenský nebo A. V. Frič.

Dodnes nevíme, kdy a kde se narodil, ani jaké bylo jeho pravé jméno. Sám o svém původu šířil různé informace, které podle potřeb i měnil.

>> Nadchly vás Vrázovy Fotografie? Nenechte si ujít výstavu Zaniklý svět na fotografiích E. St. Vráze v Náprstkově muzeu.

Jako cestovatel se projevil po roce 1880, kdy putoval po severní Africe. Tuto cestu ještě nijak fotograficky nedokumentoval. Významným se tak stal jeho pobyt na západním pobřeží Afriky, v dnešní Ghaně, kde začal fotografovat. Fotoaparát ho pak provázel na jeho výpravách celý život. Díky atraktivním snímkům mohl pořádat hojně navštěvované přednášky a publikovat, což byly činnosti, které mu zajišťovaly finance na další cestování.