Nejlepší fotografie pavouka lovčíka, které jste poslali

08.08.2013 | Na začátku června tohoto roku jsme pro vás na portálu Muzeum 3000 připravili mapování výskytu pavouka lovčíka hajního. Mnozí z Vás nám poslali zajímavé fotografie tohoto pavouka a nezalekli se ani požadovaných doplňujících údajů, mezi které patřila například i GPS poloha místa výskytu. Společně s arachnologem Národního muzea Petrem Dolejšem jsme vybrali ty nejlepší fotografie.

Lovčík hajní (Pisaura mirabilis) je jedním z našich nejčetnějších pavouků. Je to nápadný druh, který si téměř nejde splést. Má také zajímavé životní strategie, mezi něž patří například námluvy samečků s dárky nebo "pavoučí školka".

Lovčík hajní je poměrně veliký pavouk s délkou těla dosahující až 15 mm, obvykle šedo-béžově, ale někdy až skoro oranžově zbarvený. Dospělí samci jsou tmavohnědí. Na hlavohrudi je vždy nápadný světlý proužek. Zadeček má protažený do špičky a na něm typickou kresbu ve tvaru stylizovaného, mírně protáhlého dubového listu. Rozšířený je téměř všude kromě horských oblastí, zejména na okrajích lesů, loukách a porostech kopřiv. Mladé jedince můžeme pozorovat již na přelomu dubna a května, jak se ukrývají pod odumřelými částmi rostlin.

Podívejte se na nejhezčí fotografie lovčíka hajního, které jste nám poslali.

1. Lovčík hajní (foto: Vladimír Motyčka)

"Na fotografii č. 1 je lovčík zachycen na listech kopřivy. Výskyt na  této rostlině je pro lovčíky typický, ale nebylo tomu tak vždy. Lovčíci  zřejmě využívají příležitosti "nového" porostu, kde pravděpodobně  nemají konkurenci jiných pavouků, " vysvětluje Petr Dolejš.

2. Lovčík hajní (foto:Ondřej Pešák)

"Fotografie č. 2 jako jediná zachycuje samce. Za pozornost stojí paličkovitě zduřelá makadla, která pavouci používají jako druhotný kopulační orgán (primární pohlavní otvor mají na zadečku, odkud si musí spermie přečerpat do makadel pomocí zvláštní síťky)."

3. Lovčík hajní (foto: Lenka Foberová)

Na fotografii č. 3 je samice s kokonem, který drží ve svých chelicerách (klepítcích).

4. Lovčík hajní (foto: Vladimír Motyčka)

"Fotografie č. 4 zachycuje samici lovčíků na pavučinovém stanu, který vystavila pro kokon a mláďata."

5. Lovčík hajní (foto: Jindřich Poříz)

"Fotografie č. 5 zachycuje lovčíka v pro něj typické poloze na listech rostlin," uzavírá Petr Dolejš a zároveň dodává: "Lovčík je mezi arachnology notoricky známým pavoukem. Při průzkumech se zpravidla zapíše jeho přítomnost a sbírá se jeden až dva jedinci. Jeho biologie je velmi dobře prozkoumaná – naposledy shrnutá v práci Nitzsche (2011). Je to zkrátka hezký nápadný pavouk, kterého (i v případě mláďat, což u pavouků rozhodně není pravidlem), si u nás nelze s ničím jiným splést."

Líbí se Vám projekt mapování výskytu lovčíka hajního a nestihli jste se zúčastnit mapování na portálu Muzeum 3000? Pokud patříte k nadšeným pozorovatelům přírody, můžete využít projekt BioLib a zapojit se do mapování rostlin, hub a živočichů.

KAM DÁL?

Najděte lovčíka a pošlete ho do muzea

Cena Josefa Hlávky putuje i do Národního muzea

Pomohou geolokátory odhalit neznámá zimoviště hýlů rudých?

(dan)