07.08.2013 | Ornitologům Národního muzea se naskytla unikátní možnost zmapovat za pomoci geolokátoru migrační trasy a odhalit zimoviště i u druhů, u kterých ještě klasické kroužkování nepřineslo žádné výsledky. Mezi druhy, které takto zkoumají, patří kromě hýla rudého i vlaštovka obecná. Na přelomu července a srpna tohoto roku se ornitologové vydali do jižních Čech na lokalitu, kde žije velké množství vlaštovek.
Geolokátor je miniaturní elektronické zařízení, které zaznamenává v krátkých časových intervalech intenzitu světla. Na základě toho lze určit délku dne (zeměpisnou šířku) a dobu pravého poledne (zeměpisnou délku). Jelikož je záznam automatický a je ovlivněn řadou faktorů prostředí, lze polohu jedince určit s přesností na 150-200 km, což je u ptáků migrujících v řádu tisíců kilometrů naprosto dostačující.
Celé zařízení váží pouze kolem 0,5 g, a to zejména díky tomu, že geolokátor svá data nevysílá, ale pouze je ukládá na pevný disk a nespotřebovává tudíž mnoho energie. Umísťuje se na záda jedince a upevňuje se tenkou šňůrkou pod nohama (podobně jako batoh). Výzkumník ale musí sledovaného jedince znovu odchytit, což může být u řady druhů problém.
Podívejte se na video a dozvíte se víc o přínosu geolokátorů.
KAM DÁL?
Pomohou geolokátory odhalit neznámá zimoviště hýlů rudých?
Desetimiliontý záznam okroužkovaného opeřence je z České republiky
Nejlepší fotografie pavouka lovčíka, které jste poslali
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!