05.06.2013 | Rádi pozorujete přírodu kolem sebe včetně těch nejdrobnějších živočichů? Nebojíte se pavouků a chtěli byste své výlety do přírody spojit s napínavým pozorováním, zaznamenáváním a sdílením pavoučího života? Zpravodajský portál Národního muzea Muzeum 3000 vám nabízí možnost zapojit se do sběru fotografií velmi rozšířeného pavouka lovčíka hajního. Ty nejzajímavější fotografie ze života lovčíka, které nám zašlete, budou uveřejněny na portálu Muzeum 3000.
Lovčík hajní (Pisaura mirabilis) je jedním z našich nejčetnějších pavouků. Je to nápadný druh, který si téměř nejde splést. Má také zajímavé životní strategie, mezi něž patří například námluvy samečků s dárky nebo "pavoučí školka".
Lovčík hajní je poměrně veliký pavouk s délkou těla dosahující až 15 mm, obvykle šedo-béžově, ale někdy až skoro oranžově zbarvený. Dospělí samci jsou tmavohnědí.
Na hlavohrudi je vždy nápadný světlý proužek. Zadeček má protažený do špičky a na něm typickou kresbu ve tvaru stylizovaného, mírně protáhlého dubového listu. Rozšířený je téměř všude kromě horských oblastí, zejména na okrajích lesů, loukách a porostech kopřiv. Mladé jedince můžeme pozorovat již na přelomu dubna a května, jak se ukrývají pod odumřelými částmi rostlin.
Lovčíci dospívají a rozmnožují se koncem května. Jakmile samec dospěje, přestává přijímat potravu a vše, co uloví, okamžitě zabalí a s tímto zásnubním darem hledá samici.
Zabalenou kořist předá před kopulací samici, a tak hrozí samcovi menší nebezpečí, že by s ním samice naložila jako s kořistí. Svatební dar navíc slouží jako jakési držadlo (oba pavouci jsou do něj zakousnutí), aby si před kopulací vhodně poskládali své dlouhé nohy.
Někdy ale samečci přinesou jen prázdný zámotek nebo zabalený kamínek, a tak často svému osudu neujdou. To se ale občas stane i poctivým samcům, pokud nejsou dost rychlí. Naopak někteří samci ale po páření samici svůj dar vezmou a jdou ho nabídnout jiné samici.
V červnu snáší oplozená samice až 200 vajíček do pavučinového zámotku, tzv. kokonu, který nosí v klepítcích všude s sebou.
Asi po dvou týdnech samice postaví pavučinový stan na vegetaci, (který se nazývá taky jesličky, dětský pokojíček, nebo die Kinderstube), do kterého kokon zavěsí. Proto se čeleď lovčíkovití v anglicky hovořících zemích nazývá "nursery web spiders".
Pak samice kokon natrhne, aby se mláďata mohla dostat ven a shluknout se v hustý chomáč. Samice hlídá jak kokon, tak vylíhlá mláďata v typickém postoji zdánlivě připomínající písmeno Y.
Jakmile se mláďata svléknou, opustí stan a rozptýlí se po okolí. V našich podmínkách mláďata dospějí zpravidla během jednoho roku.
Portál Muzeum 3000 vám nabízí možnost zapojit se do mapování výskytu tohoto zajímavého pavouka na území České republiky. Najděte lovčíka hajního a pošlete jeho fotografii i s doplňujícími údaji do Národního muzea!
Pro úspěšné mapování jeho výskytu zašlete na adresu redakce@nm.cz následující:
1) fotku vámi pozorovaného lovčíka hajního 2) počet pozorovaných exemplářů 3) datum pozorování 4) GPS souřadnice 5) katastrální území obce, na které proběhlo pozorování 6) jméno lokality (upřesnění místa pozorování ) 7) nadmořskou výšku lokality 8) jméno pozorovatele
Bez těchto údajů nemohou být vaše pozorování zařazena do výsledného výběru fotografií, které se objeví na stránkách portálu Muzeum 3000! Fotografie se všemi dalšími náležitostmi zasílejte na výše uvedenou emailovou adresu do středy 26. června 2013 včetně. Zasláním fotografie souhlasíte s jejím zveřejněním.
Zaslané fotografie vyhodnotíme ve spolupráci s arachnologem Národního muzea Petrem Dolejšem v průběhu měsíce července. Pokud budou vaše fotografie lovčíka hajního vybrány, můžete se těšit, že je v průběhu prázdnin uvidíte na portálu Muzeum 3000 a že budou zařazeny do projektu mapování druhů BioLib.
Článek byl připraven ve spolupráci s arachnologem Petrem Dolejšem z Národního muzea.
KAM DÁL?
Molekulární metody odhalily nové druhy gekonů
Záchrana vzácného minerálu ze sbírek Národního muzea
Pomohou geolokátory odhalit neznámá zimoviště hýlů rudých?
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!