Orbikulární žuly, horniny stále záhadné

07.03.2018 | Při svých cestách pražským metrem se setkáte s různými dekoračními kameny, které jsou použity na obložení jeho stanic. Typická je například liberecká žula s velkými krystaly růžového živce. Orbikulární žuly zde však zcela jistě neuvidíte.


Pavoukem roku 2018 se stal druh, který můžeme i slyšet

01.03.2018 | Proč se pavouk roku vůbec vyhlašuje? Ze stejného důvodu, jako se vyhlašuje například pták roku nebo obojživelník roku. Cílem je přiblížit dané zvíře veřejnosti, prozradit o něm zajímavosti z jeho života a v neposlední řadě též upozornit na nebezpečí, která mu hrozí. Pavoukem roku může být vzácný druh zasluhující ochranu, jindy naopak druh hojný, a přesto přehlížený. Výběr provádějí arachnologové z 26 evropských států, mezi nimiž je i zoolog Národního muzea Petr Dolejš. Pavoukem roku 2018 byla vyhlášena snovačka pokoutní (Steatoda bipunctata).


VIDEO: Jak se tvoří malovaná skla do Historické budovy Národního muzea

26.02.2018 | Podívejte se, jak šikovné ruce sklářů v Novém Brodu pracují na kopiích malovaných skel pro Národní muzeu.


Knižní práce Petra Dillingera ve sbírkách Knihovny Národního muzea

21.02.2018 | Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea získalo v roce 2015 rozsáhlý přírůstek tvorby ilustrátora, grafika a malíře Petra Dillingera (1899–1954). Kolekce obsahuje především výtvarníkovy knižní práce – originální ilustrace, studie k nim, cenné skicáře s kresbami i poznámkami, dále návrhy knižních i časopiseckých obálek, návrhy grafických úprav tiskovin, ale i rozsáhlý soubor exlibris a příležitostné grafiky, nakladatelské smlouvy, korespondenci a desítky autorských tiskařských štočků.


Výstava Fenomén Masaryk skončila. Jak vidí TGM děti?

13.02.2018 | Výstavu Fenomén Masaryk mohli návštěvníci vidět v Nové budově Národního muzea do 31. 1. 2018. Na portále Muzeum 3000 jsme pro vás připravili několik tematických článků, které představily našeho prvního prezidenta z různých úhlů. S výstavou se "rozloučíme" velkou fotogalerií obrázků převážně od dětských návštěvníků.


Když předměty vyprávějí. Nahlédněte s námi do knihy Krása němých svědků

12.02.2018 | Odhalte osudy významných divadelních osobností a prohlédněte si jedinečné předměty, které o nich „vyprávějí“.


Milá Constanze... Paleontolog odpověděl na lístek, který do Čech doputoval na balonku z Německa.

02.02.2018 | Muzeum není jen o výstavách a "dělání vědy". Jeho neméně důležitou rolí je i vzdělávání. To měl na paměti i paleontolog Boris Ekrt, který minulý rok nalezl v areáu Přírodovědeckého muzea Národního muzea v Počernicích zelený balonek s lístečkem od malé Constanze. Balonek k nám doputoval až z Německa.


Nejzajímavější dotazy – (ne)obyčejná nádoba

26.01.2018 | Jeden z dalších dotazů z řad veřejnosti, který představíme v naší rubrice, se týká na první pohled nepříliš zajímavé nádoby. O to více překvapí vyjádření odbornice z Národního muzea.


Cesty bratří Leopolda a Bedřicha hrabat Berchtoldů

17.01.2018 | Cestování je dnes dostupné téměř každému. Bratři Berchtoldové se však na své zajímavé cesty do dalekých zemích vydávali v době, kdy nestačilo zajít do cestovní kanceláře a vybrat si zájezd s "all-inclusive"...


Kámen, který roste jako z vody

11.01.2018 | Kolikrát jste si asi povzdychli nad nevzhlednými usazeninami vodního kamene ve vaší rychlovarné konvici? A co má tento jev společného s přírodními procesy vzniku hornin?