Předměty z éry společného státu vyprávějí, zapojte se i vy!

09.01.2018 | Do konce ledna 2018 se můžete zapojit do soutěže „Hledáme předmět s příběhem“. Pošlete nám fotografii památky na československé vztahy, napište, jaká vzpomínka se k ní váže a zapojte se tak do tvorby projektu Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava. Nechte se inspirovat některými příběhy, které nám již dorazily.

Masaryk tisíckrát jinak – nahlédněte do Hradního fotoarchivu.

08.01.2018 | Kdo by neznal slavnou fotografii prezidenta Masaryka zvedajícího do výšky děvčátko v kroji. Tato i tisíce dalších fotografií, zachycujících události spojené s naším prvním prezidentem a jeho úřadem, jsou součástí takzvaného Hradního fotoarchivu, který je uchováván v Archivu Národního muzea.

Houbaření už není třeba propagovat, ale spíš kultivovat, říká mykolog Jan Holec

03.01.2018 | I když je už "po sezóně" a na košíky většiny houbařů sedá prach, nemusí být milovníci hub smutní. V prosinci vyšel nový atraktivní atlas, který představuje houby Šumavy a Novohradských hor. Jeho prohlížení jistě zpříjemní čekání na teplejší počasí. Na vzniku atlasu se podílel i mykolog Národního muzea Jan Holec, se kterým jsme si popovídali o jeho práci nejen na nové publikaci.

Pavouci v lidských obydlích – 12. díl

27.12.2017 | V posledním díle seriálu o našich pavoučích souputnících představím pavouka, jehož samce v bytě nejčastěji nacházíme právě nyní, koncem roku. Oním „Vánočním“ pavoukem je sice skrytě žijící, ale občas se na procházky vydávající snovačka domácí.

Vánoční řetěz vypráví dojemný příběh z druhé světové války.

22.12.2017 | V depozitářích Národního muzea se ukrývají různé poklady. Pro další generace jsou zde ale uchované i zdánlivě nevýrazné předměty, které nepůsobí na první pohled nijak zajímavě. Zdání však klame. I za takovými artefakty se leckdy skrývají velké příběhy, které by slušely i filmovému plátnu.

Masarykovo cukroví - jednoduchý VIDEORECEPT

19.12.2017 | Upečte si letos lahodné vánoční cukroví, které měl rád sám prezident T. G. Masaryk. S naším videoreceptem to bude hračka.

Tomáš Garrigue Masaryk a sport

18.12.2017 | První český prezident se zajímal nejen o rozvoj ducha, ale pozornost věnoval i péči o tělesnou schránku člověka. Jaký byl jeho vztah ke sportu?

Inspirace pod stromeček! Historické hračky ze sbírek Národního muzea

14.12.2017 | Vánoce jsou svátky klidu, míru a rozjímání. Zvláště pro děti jsou však neodmyslitelně spjaty hlavně s dárky. I v minulosti děti samozřejmě nejvíce ocenily, když vedle praktických dárků dostaly také nějakou pěknou hračku. Vybrali jsme několik pěkných kousků z našich sbírek. Třeba vás při letošním nakupování inspirují.