VIDEO: Jak se tvoří malovaná skla do Historické budovy Národního muzea

26.02.2018 | Podívejte se, jak šikovné ruce sklářů v Novém Brodu pracují na kopiích malovaných skel pro Národní muzeu.

Když v květnu 1945 zasáhla novorenesanční budovu Národního muzea německá letecká puma, byly zničeny prakticky všechny zasklené plochy v objektu. A to včetně krásného malovaného zaskleného podhledu nad historickým schodištěm a malovaných tabulí v kupoli nad Pantheonem.

V poválečných letech se muzeum dočkalo provizorního zasklení, jehož části byly později z bezpečnostních důvodů nahrazeny plexisklem.

Na obnovu původního stavu zasklení čekalo muzeum dodnes, tedy více jak 70 let!

V dílnách sklářů z Kolektiv Ateliers v Novém Boru vznikají za dohledu památkářů i zástupců Národního muzea kopie více jak 300 skleněných tabulí. Při rekonstrukci ornamentů i barevnosti se vychází z dochovaných fragmentů původních skel a černobílých fotografií. Tam, kde podklady chybí, se uplatní cit a zkušenosti sklářů i památkářů.

Další informace o rekonstrukci muzea najdete na webových stránkách Národního muzea.

Kam dál:

Osazování kopie sousoší Géniů

Prohlédněte si všechny sochy umístěné v Pantheonu!

VIDEO: Restaurátoři vrací krásu sochám na fasádě muzea

VIDEO: Fasáda muzea se mění k nepoznání

(per)