VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

05.11.2015 | Mezi nejvýznačnější předměty ve sbírkách Národního muzea patří bílý vycházkový oblek Tomáše G. Masaryka.

Oblek bílé barvy složený ze saka, kalhot a čepice získalo Národní muzeum od rodiny akademického malíře Rudolfa Brachtla, který T. G. Masaryka portrétoval.

Celkový vzhled obleku vychází z Masarykova asketického a sportovního životního stylu. S tím souvisí právě využití jezdeckých kalhot – rajtek. První prezident si totiž své zdraví udržoval pravidelným cvičením a jízdou na koni, které se věnoval až do velmi pokročilého věku. Sako svým vzhledem zase vychází z francouzských důstojnických uniforem a loveckého kabátku tzv. Norfolku. Také čepice byla inspirována vojenskou uniformou. Její střih vychází z čepic českých legionářů.

Mohlo by se zdát, že Masarykův obdiv k armádě není v souladu s jeho pacifismem. Ve skutečnosti však prezidentova pocta nepatřila armádě jakožto nástroji násilí, ale statečným mužům, kteří bojovali za vznik samostatného Československa.

T. G. Masaryk byl v mnoha ohledech výjimečný člověk. Jeho činy se vymykaly běžným zvyklostem, a stejně tak i jeho oblékání. Velmi si oblíbil nošení světlého oblečení, a to dokonce i v zimě, což v té době nebylo běžné. V každé společnosti, jak dokazují dobové fotografie, se proto hned stal nepřehlédnutelným.

Fotografie. T.G. Masaryk v bílém vycházkovém obleku.Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

VIDEO: Top předměty - Kostra velryby

Video: Top předměty - Mozkovna neandrtálce

VIDEO: Top předměty - Jenský kodex

(EK)

Historie