VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

30.10.2015 | Dalším předmětem, který se ve sbírkách Národního muzea řadí k těm nejvýznačnějším, patří malá dřevěná soška bodhisattvy soucitu, čínsky označovaná jako Kuan-Jin.

Kuan-Jin je jedním z nejrozšířenějších božstev buddhistického panteonu v Číně. Buddhismus se ze své původní vlasti v Indii rozšířil poměrně rychle a svoje následovníky v zemi rudého draka našel už kolem prvního století n.l.. Indický bodhisatva soucitu Avalókitéšvara byl bytostí, která už se sice vyvázala z koloběhu bytí, ale přesto se rozhodla se znovu zrodit a pomáhat ostatním bytostem. Čínská Kuan-Jin je ženskou podobou tohoto božstva. Svoji podobu v Číně dostala nejspíše proto, že šperky, které jsou pro boddhistavu v Indii typické, přišly číňanům jako ženské doplňky. Proto je Kuan-Jin vždy vyobrazována jako maldá krásná žena.

Boddhisatva se v Číně těší oblibě hlavně u žen, zřejmě pro soucit a ochranitelské city, se kterými se ženy mohou ztotožnit. Obliba Kuan-Jin přetrvala až do dnešních dní a bývá zobrazována v různých podobách. Například když portugalští misionáři přinesli do Číny v 16. století křesťanství, začala být tato bodhisattva zobrazována jako Panna Marie, zahalená rouškou, často i s dítětem v náručí.

Fotografie. Kuan-Jin ve sbírkách Národního muzea. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

VIDEO: Top předměty - Kostra velryby

Video: Top předměty - Mozkovna neandrtálce

VIDEO: Top předměty - Jenský kodex

VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

(EK)

Mimoevropské kultury