VIDEO: Top předměty - Mozkovna neandrtálce

18.08.2015 | Ve sbírkách antropologického oddělení Národního muzea je uložen jeden z nejvýznamnějších předmětů Národního muzea: výlitek mozkovny neandertálského člověka, který zemřel na lokalitě Gánovce – Hrádek nedaleko Popradu. Tento nález je světový unikát. Dosud bylo objeveno pouze několik výlitků mozkovny zvířat. Sám kurátor předmětu Vítězslav Kuželka říká, že se jedná o majetek celého lidstva.

Výlitek mozkovny byl nalezen náhodou v travertinové kupě v roce 1926 při lámání kamene. Kamenický mistr Kalman Koki ho posléze spolu s dalšími nálezy prodal za 100 korun československých badateli z Národního muzea Jaroslavu Petrbokovi, který zde rok předtím prováděl archeologický průzkum. Petrbok se domníval, že jde o mozek mamuta, proto předmět po návratu do Prahy uložil do sbírek a nereferoval o něm.

Později jej však předal k výzkumu profesoru Vlčkovi, který v něm odhalil právě výlitek mozkovny neandrtálce. Tato teorie se zpočátku setkala s nesouhlasem dalších českých odborníků. Profesorův názor podpořila až v roce 1958 mezinárodní komise složená z tehdejších kapacit v oboru paleoantropologie. Až do té doby byla existence neandertálských populací ve střední Evropě popírána. Profesoru Vlčkovi nakonec dalo za pravdu i uran-thoriové datování provedené v posledním desetiletí 20. Století. Datování gánovecké lokality potvrdilo zařazení nálezu do poslední doby meziledové. Absolutní stáří výlitku mozkovny se odhaduje na 105 000 let.

Foto: Výlitek lebky. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

VIDEO: Top předměty - Kostra velryby

VIDEO: Top předměty - Jenský kodex

VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

 

(EK)