10.12.2014 | Přípravy na Vánoce už v mnoha rodinách začaly. Zatímco dnes si vánoční svátky leckdo nedovede představit bez cukroví, naši předci je vůbec neznali. Vánoční cukroví se totiž začalo péct až v měšťanském prostředí od začátku 20. století.
Ve vesnickém prostředí se dříve ze sladkých pokrmů jídaly na Štědrý den oplatky s medem, sladká krupicová kaše, hrách a kroupy slazené medem a sypané perníkem nebo muzika – kompot z uvařených švestek a hrušek. Podle krajových odlišností se také připravovaly nejrůznější druhy koláčů a dalšího sladkého pečiva. Ani perníčky se v rodinách nepekly, až do poloviny 20. století je vyráběli výhradně perníkáři a prodávali je na trzích. Není divu, pravé perníkové těsto zrálo třeba i několik let a nezřídka se dědilo společně s výrobním tajemstvím z otce na syna...
Na vánočním stole ale nesměla nikdy chybět celta, předchůdkyně dnešní vánočky.
Celta se pekla z bílé mouky s hrozinkami a mandlemi a teprve až v 19. století ji nahradila oblíbená vánočka. Tradiční vánočku si s námi můžete zkusit upéct podle následujícího fotoreceptu:
500 g hladké mouky, 40 g droždí, 150 ml teplého mléka, 120 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, špetka soli, špetka muškátového oříšku, kůra z 1 citrónu, 80 g rozehřátého másla, 4 žloutky, 2 lžíce rumu, 50 g rozinek, 1 celé vejce na potření a mandle na posypání.
Postup přípravy vánočky najdete ve fotogalerii:
I když naši předci vánoční cukroví neznali, my si bez něj dnes nedovedeme Vánoce vůbec představit. Perníčky, vanilkové rohlíčky nebo medvědí tlapky se pečou snad v každé domácnosti. Méně známé, ale také oblíbené, jsou třeba sádlovky, ischelské dortíčky nebo Masarykovo cukroví. Návod na přípravu vanilkových rohlíčků najdete v následujícím fotoreceptu:
280 g hladké mouky, 200 g másla, 80 cukru moučka, 80 g mletých vlašských ořechů, moučkový cukr s vanilkou na obalení
Postup přípravy rohlíčků najdete ve fotogalerii:
Fotografie k článku poskytly: Kateřina Perglová, Lucie Broncová a Marcela Kotalová.
KAM DÁL?
Kvůli adventním rorátům je potřeba si přivstat
FOTORECEPTY: Už máte napečeno?
Pozapomenutý "svatý" Ambrož se honil s dětmi po náměstí
Podle legendy zachránil svatý Mikuláš tři dívky
Trháte barborky? Višňové větvičky vám vykvetou do Vánoc
Na svatého Ondřeje je možné poznat budoucnost
Advent otevírá cestu k vánočním svátkům
Poznej své kořeny i o Vánocích: jak si vyrobit svět
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!