Co se dělo s Mozartovým klavírem před zapůjčením na výstavu do Londýna?

27.09.2017 | Na výstavu „Opera: Passion, Power and Politics“ pořádanou Victoria and Albert Museum, zapůjčilo České muzeum hudby jeden z TOP předmětů Národního muzea – Mozartův kladívkový klavír z 18. století. Podívejte se na naše videa!

Cenný klavír, který je běžně k vidění ve stálé expozici Národního muzea „Člověk – nástroj – hudba“, byl převezen do Londýna za přísných bezpečnostních podmínek. Klavír se k transportu připravoval s největší péčí. V restaurátorské dílně byl rozebrán a vyčištěn a na převoz mu byla na míru vytvořena transportní schrána. 

Na výstavě „Opera: Passion, Power and Politics“ bude klavír vystaven od 30. září 2017 do 25. února 2018.  V expozici „Člověk – nástroj – hudba“ bude klavír zastupovat vzácný pentagonální virginál z roku 1572.

Klavír byl vyroben přibližně v roce 1785 a pravděpodobně se jedná o práci vídeňského mistra Franze Xavera Christopha (1728–1793). Nástroj má celodřevěnou konstrukci, vytvořenou z mahagonového dřeva, klávesy vykládané perletí, nárazovou mechaniku a dvě kolenní páky (ty sloužily podobně jako pedály). Rezonanční deska je zdobena bohatě vyřezávanou rozetou.

Na klavíru je umístěna plaketka, která připomíná geniálního skladatele W. A. Mozarta. Ten při své první návštěvě Prahy vystoupil v Ústavu šlechtičen na Novém Městě, a na tento klavír hrál. Plaketka se však rozchází s hitorickými prameny. Na klavíře je uvedeno, že Mozart při návštěvě zahrál melodie z Dona Juana, ve skutečnosti však tuto operu složil o něco později. Jak a kdy se plaketka na klavír dostala se však bohužel neví.

Podívejte se na video, ve kterém odbornice z Českého muzea hudby klavír detailně představí:


Kam dál?

Ztracená Mozartova skladba znovu spatřila světlo světa

Antonín Dvořák je v Americe stále populární

(EK)

Hudba