Nejoblíbenější retromóda – styl 50. let

04.01.2017 | Když se řekne retro, většinu lidí okamžitě napadne široká sukně ke kolenům s bohatou spodničkou. Tato pro 50. léta typická móda zvýrazňující ženskost se i nyní těší velké oblibě. Linie vycházela z kolekce slavného návrháře Christiana Diora, prezentované na počátku roku 1947.

Pevnost Terezín

27.12.2016 | Bývalá pevnost Terezín, rozkládající se nedaleko Litomeřic v severozápadních Čechách, je dnes nedílně spojená s Národním muzeem. Důvod je jednoduchý. V útrobách města se dnes nachází ústřední depozitáře Historického muzea Národního muzea, které najdeme v bývalých pevnostních kasárnách. Proto se jeden z pracovníků Národního muzea zaměřil na dějiny tohoto místa.

Středověk dnes: Jak o něm učit, psát a hovořit

09.12.2016 | Co vás napadne, když se řekne středověk? A jaký pro nás má význam v 21. století? Diskuze o tom, jak dnes smýšlíme o této etapě našich dějin. Dokážeme vidět historické události v duchu doby, v jejích souvislostech, detailech i celcích? K diskuzi usedli odborníci na slovo vzatí. Ve videu přinášíme celý záznam jejich diskuze.

Operace Anthropoid

05.12.2016 | Národní muzeum ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, kinem Lucerna, Národním památníkem hrdinů heydrichiády a Vojenským historickým ústavem připravilo projekci filmu Anthropoid a doprovodný vzdělávací program. Podívejte se s námi na krátkou reportáž z akce.

Oltář ze Slavětína

29.11.2016 | K 700. výročí narození Karla IV. připravilo Národní muzeum výstavu, která návštěvníky uvede do světa karolinské společnosti a představí i následný kulturní, umělecký, hospodářský a společenský rozvoj, který touto érou započal. Mnohé předměty prošly před vystavením rukama restaurátorů. Představíme vám největší kompletně zrestaurovaný předmět, který bude na výstavě k vidění.

Dámská móda v minulém století – protektorát

24.10.2016 | Mohlo by se zdát, že během trvání protektorátu lidé neměli čas na módu. Ostatně výběr látek byl omezený a oblečení bylo od určité doby k sehnání pouze na přídělové lístky. Ženy však stále toužily po eleganci a i za této složité situace se o módu zajímaly.

Trampové v Národním muzeu

12.10.2016 | Etnografické oddělení Národního muzea se kromě tradiční lidové kultury věnuje i lidové kultuře 20. a 21. století ve všech jejích podobách. Mezi těmito moderními sbírkovými fondy patří k největším fond trampingu. Byl zřízen přibližně před sedmi lety a v současnosti obsahuje přes 5000 předmětů, které dokumentují vývoj československého trampského hnutí. Zastoupeny jsou v něm trampské vlajky, umělecké výtvory či součásti oděvu a vybavení do přírody, ale také četné dokumenty, které dokládají více než stoletou tradici trampování – zejména deníky a kroniky.

Osudy Volyňských Čechů

26.09.2016 | V Městském muzeu v Podbořanech na Žatecku se již dlouhodobě nachází expozice věnovaná dějinám Volyňských Čechů. Ta se zabývá životem této minority na západní Ukrajině v celé šíři - tedy od počátků kolonizace až po konec 2. Světové války.

Představení nových expozic IV. díl

19.09.2016 | Expozice s pracovním názvem „Dějiny kolem nás“ zachytí vývoj na území českých zemích od období raného středověku až po současnost. Reflektuje tradiční rozdělení dějin na období středověku, raného novověku a dějin 19. a 20. století, ovšem jednotlivé etapy nebudou od sebe oddělené, nebudou uvozeny významným historickým milníkem, ale budou v sebe navzájem plynule přecházet. Současně ale expozice bude klást otázky, narušovat zažité historické stereotypy a výklady dějin a bude se snažit návštěvníky přinutit ke kritickému pohledu na dějiny.

Historie Domu módy

05.09.2016 | Dům módy letos v létě oslavil 60. výročí od svého otevření, a proto ve výstavě Retro nemohou šaty z Domu módy chybět, a to jak ty historické, tak současné.