Operace Anthropoid

05.12.2016 | Národní muzeum ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, kinem Lucerna, Národním památníkem hrdinů heydrichiády a Vojenským historickým ústavem připravilo projekci filmu Anthropoid a doprovodný vzdělávací program. Podívejte se s námi na krátkou reportáž z akce.

Nový film Anthropoid britského režiséra Seana Ellise zachycuje tajnou vojenskou operaci Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha, který byl pro svoje brutální metody přezdíván jako "pražský řezník". Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Jozefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan) od jejich výsadku do okupované vlasti až po jejich hrdinskou smrt 18. června 1942 v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

V čem byl tento čin tak významný pro českou historii? Jaké měl důsledky? A jak vlastně celá operace probíhala? Tyto a mnohé další otázky studentům základních a středních škol zodpověděl bohatý program, který připravilo Národní muzeum ve spolupráci s dalšími institucemi v rámci projektu FILM a MUZEUM. Promítání filmu proběhlo v kině Lucerna, kde proběhla i debata s odborným poradcem filmu Zdeňkem Špitálníkem z Vojenského historického ústavu. Další program pak byl situován do několika míst. Jedním z nich byla samotná krypta a kostel sv. Cyrila a Metoděje, ve kterém se parašutisté ukrývali. Nyní se zde nachází Národní památník hrdinů heydrichiády. Žáci také měli možnost projít si expozici a výstavu Vojenského historického ústavu a navštívit Národní památník na Vítkově, kde mimo přednášky o módě v protektorátu proběhla i ukázka dobové výbavy parašutistů v podání Československé obce legionářské.

Vybavení parašutistů, včetně repliky dobového padáku. Zdroj: Národní muzeum

gallery

Revize sochy Jana Žižky na Vítkově

"Milý Ježíšku, přeji si..."