Potomci Čechů na Volyni

02.11.2017 | V polovině 19. století se na Volyňské gubernii vytvořily vhodné podmínky pro nákup pozemnků. Do kolonizace řídce osídlené Volyně se zapojilo několik desítek tisíc Čechů. Během bouřlivého 20. století však většina z českých přistěhovalců, či jejich potomků, využila možnosti návratu do Čech. Poslechněte si rozhovory s členy Matice Volyňské, sédlící v Ukrajinském Lucku, která sdružuije potomky těch, kteří se rozhodli na Volyni zůstat.

Poslední rok TGM – 1937

11.10.2017 | Jaký byl poslední rok života TGM? Čím žilo Československo? Jaké osobnosti hovořily do veřejného prostoru? A čím žil svět?

Odchod T. G. Masaryka

20.09.2017 | Před 80 lety zemřel první prezident Československa a jeho symbol Tomáš Garrigue Masaryk. Jaký však byl poslední rok života Prezidenta Osvoboditele?

Bedřich Fritta – autor kresby z plakátu výstavy Fenomén Masaryk

08.09.2017 | Líbí se vám minimalistická, ale dokonale výmluvná kresba Tomáše Garrigua Masaryka použitá na plakátu k výstavě Fenomén Masaryk? Jejím autorem je Bedřich Fritta. Umělec, kterému nacismus a válka vzaly svobodu a nakonec i život, ale rozhodně ne talent a satirický smysl pro humor. Jaký byl jeho příběh?

Patnáct let poté – knihovník Petr Mašek vzpomíná na povodně v roce 2002

25.08.2017 | Před 15 lety se přes celou republiku prohnaly ničivé záplavy. Ty se dotkly i depozitářů Národního muzea, které se nacházejí v Terezíně. Zeptali jsme se vedoucího Oddělení zámeckých knihoven Petra Maška, jak na tuto událost vzpomíná.

Dějiny a proměny Pantheonu Národního muzea

19.06.2017 | Podívejte se s námi, jak šla historie Pantheonem Historické budovy Národního muzea.

Šaty na ples? Inspirujte se v minulosti!

17.03.2017 | Ples je událost, na které chce každá žena zazářit a okouzlit svoje okolí. Dobrý výběr šatů je to nejdůležitější. Podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat neodolatelnou krásou retro kusů ze sbírek Národního muzea.

Objevíte pozůstatky opevnění pevnosti Terezín? Tip na výlet.

06.03.2017 | Teploty stoupají, sníh taje, pomalu se blíží jaro a také období výletů. Vydejte se na průzkum pevnosti Terezín a zkuste objevit pozůstatky opevnění rozesetých v jejím okolí.

Retroden s módou, která nestárne

10.02.2017 | Když retro, tak jedině padesátá léta! Autorky výstavy Retro se rozhodly představit v Národním muzeu návštěvníkům nejen historii, ale i současnost. Společně s návrhářkou Hanou Noble vytvořily program, který vyvrcholil módní přehlídkou značky Lazy eye.

První sjezd na lyžích se uskutečnil u Muzea

06.01.2017 | Dnes už je lyžování zcela běžná zimní zábava. V Čechách má tento sport tradici už 130 let. První sjezdovkou však nebyl žádný z dnešních lyžařských resortů, ale Václavské náměstí.