05.09.2016 | Dům módy letos v létě oslavil 60. výročí od svého otevření, a proto ve výstavě Retro nemohou šaty z Domu módy chybět, a to jak ty historické, tak současné.
Interiér Domu módy. Zdroj: Dům módy
Otevření Domu módy v roce 1956 bylo veřejností vnímáno jako něco mimořádného. Rok 1956 vůbec znamenal pro československou módu velký zlom. Po 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu totiž konečně skončily diskuse a snahy o vytvoření „oděvu nového československého člověka.“ Ideologie konečně přestala ovlivňovat oděv a československá módní tvorba se mohla opět veřejně přihlásit ke světové módě.
Otevření domu módy tedy bylo spojováno s řadou nadějí. Tento obchodní dům měl představovat jakousi vlajkovou loď československého textilního, oděvního a obuvnického průmyslu s nabídkou nejen co nejširšího sortimentu, ale též široké palety služeb. Podniku byla ze strany ministerstva vnitřního obchodu a průmyslových podniků věnována značná pozornost, o čemž svědčily rozsáhlé reportáže v novinách a filmových úvodnících.
Dům módy před otevřením v roce 1956. Zdroj: Národní muzeum
Oprava fasády v roce 1960. Zdroj: Národní muzeum
Tradice populární kavárny místo provázela i ve 20. století. To již na místě stál moderní dům ve stylu pozdní geometrické secese, postavený v roce 1914 podle projektu architekta Jaroslava Benedikta. Až do roku 1927 se v přízemí a prvním patře budovy nacházel Šramotův restaurant s kavárnou. Poté se restaurant Šramota přestěhoval na Příkopy.
Podle knihy hostů z let 1923–1950, uložené v Archivu Národního muzea, i sem chodila řada osobností, např. prezident Tomáš Garrigue Masaryk, Jaroslav Guth-Jarkovský, Vojtěch Mastný, Emil Hácha, Igor Fjodorovič Stravinkij a další.
V domě na Václavském náměstí ale byla kavárna dál, a znovu se jmenovala Šindelářova, poté Kavárna Parlament. V přízemí budovy byl zřízen velký obchod firmy Prokop a Čáp – dům jakostních látek a velkoobchod sukny a podšívkovinami.
Krejcovske listy 1.1.1943. Zdroj: Národní muzeum
V závěru druhé světové války se stal dům obětí leteckého útoku německé armády na pozice povstalců pražského povstání.
Dne 7. května 1945 v 17.30 byl trakt domu do Krakovské ulice zasažen zápalnou pumou, která ho prakticky zničila. V listopadu proběhlo na místě komisionální šetření Magistrátu hlavního města Prahy a bylo rozhodnuto, že: „…nároží a větší část domu do ulice Krakovské je zcela pobořena, část domu na straně do Václavského náměstí pak vážně poškozena, a to zejména stropní konstrukce… s ohledem na závadný stav celého objektu, a na značné destrukce v zůstalých částech domu, jakož i s ohledem na to, že tento dům byl kdysi přestavován a obsahuje nesourodé konstrukce různého druhu, nelze po technické stránce užití zbylých částí tohoto domu ke znovuvybudování nového objektu a bude tudíž nutno celý dům zbourati.“
Dům módy zima 1960-1961. Zdroj: Národní muzeum
Stavba Domu módy trvala rok a půl a konečně 8. července 1956 byl nový obchodní dům za bohaté účasti Pražanů otevřen. Název Dům módy se vžil ještě před otevřením budovy. V 50. letech představoval totiž první módní dům svého druhu v celém Československu. Po roce došlo k vyklizení skladu v pátém patře a rozšíření obchodu.
Noční pohled na Dům módy. Zdroj: Dům módy
Šaty dámské košilové s kostkovaným vzorem, bavlna, Módní závody Praha pro Dům módy, 1956–1960. Zdroj: Národní muzeum
Nenaplněným sněm bylo, aby si Dům mohl vybrat z návrhů modelů na příští rok, tj. ještě dříve, než budou zařazeny do kolekcí. V této vizi se měl Dům módy stát jakousi vzorkovnou. Rovněž módní přehlídky Domu módy měly za cíl zkoumat reakce na nové kolekce: oblibu a prodejnost zboží.
V Domě módy ale prodávaly i modely Módních závodů. Národní podnik Módní závody vznikly v březnu 1954 a zahrnovaly známé prvorepulikové salony: Hannu Podolskou pod názvem Eva, Rosenbauma pod názvem Styl, salon Bárta jako Diplomat a salon Kníže jako Adam. Salony byly povinné kromě zakázkové výroby šít i modely pro průzkumné prodejny a mezi ty patřil samozřejmě i Dům módy.
Etiketu: „Pro Dům módy vyrobily Módní závody Praha“ nesou kostkované košilové šaty ze sbírky Národního muzea. Jsou ušité z bavlny a šíře sukně je uměřená, aby konvenovala vkusu pracujících žen.
„Pro Dům módy vyrobily Módní závody Praha“. Zdroj: Národní muzeum
Přestože, stejně jako Dom módy Dunaj a Dom odievnia v Bratislavě, měl i Dům módy v Praze přednostní zásobování a exkluzivitu při dovozu apod., zásobování bylo problematické a největším problémem byla absence možnosti výběru.
Lepší situace byla jen v oddělení obuvi. Dům módy měl vlastní kolekce obuvi, které se v menších sériích vyráběly v podniku Svit Gottwaldov. Ručně vyrobenou obuv dodával národní podnik Botana Skuteč. Především v prvních letech po otevření to bylo něco mimořádného. Lodičky na tehdy módním jehlovém podpatku byly nedostatkové zboží.
Odívání 1965. Zdroj: Národní muzeum
Interiér Domu módy. Zdroj: Dům módy
V 70. letech 20. století se stal Dům módy součástí podniku Textilia, který měl na starosti zásobování vnitřního trhu. Pro Dům módy to znamenalo konec jeho výjimečnosti, skončil jako lepší obchodní dům.
Dnes Dům módy nabízí v šesti patrech opět výběr značkových oděvů. Specializuje se na německé, italské a francouzské firmy, ale nachází se zde i butik značky Rosenbaum, který navazuje na tradici prvorepublikového salónu, nebo obchod české tradiční značky Jablonex.
Autorkou článku je Miroslava Burianová z Oddělení novodobých českých dějin
Poděkování: Ondřej Táborský, Konstantina Hlaváčková, Michal Petrov, Dům módy
(EK)
Historiehrubka v textu článku | PerMoník | pátek 16. září 2016 10:11 |