11.08.2015 | V tomto díle seriálu Krása Historické budovy Národního muzea se seznámíme s dalšími obrazy, které jsou dílem Mařákovy školy. Odborník Národního muzea prozradí, proč tyto obrazy nedosahují takové kvality jako Mařákovy obrazy hradů nad hlavním schodištěm, ale také to, proč se poslední výplata samotnému Juliu Mařákovi do rukou nikdy nedostala.
Libušín, Říp, Tetín, Budeč, Vyšehrad, Levý hradec, Hasištejn, Sázavský klášter, Brandýs nad Orlicí, Český Šternberk, Poděbrady a Český Krumlov. Dvanáct míst, na kterých se odehrávaly okamžiky významné pro českou historii. Pohledy na tato místa jsou zachycena nad schodištěm do druhého patra.
Zakázku, která také zahrnovala zhotovení obrazů hradů nad historickým schodištěm, získal Julius Mařák, jehož proslavily hlavně romantické krajinomalby. V době zhotovení děl pro Národní muzeum byl však již vyššího věku a většinu obrazů za něho museli nakreslit jeho žáci a dcera Pepa Mařáková. Ačkoliv se tato rozměrná plátna vytvářela v ateliéru a na stěny se později nalepila, byla práce náročná, neboť probíhala na štaflích. S výsledkem však zřejmě Julius Mařák zcela spokojený nebyl, protože výsledné obrazy neodpovídaly skicám, které navrhl.
I přes to však jsou tyto obrazy krásná umělecká díla. Další informace se o nich dozvíte v našem videu.
(EK)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!