02.10.2015 | V expozici Člověk – nástroj – hudba se nachází další unikátní předmět, který má ve správě Národní muzeum. Jedná se o kladívkový klavír z 18. století, který se do dnešních dob dochoval díky jedné významné události. Při jedné návštěvě Prahy na něj totiž hrál Wolfgang Amadeus Mozart.
V lednu 1787 navštívil geniální skladatel Wolfgang Amadeus Mozart poprvé Prahu. Mezi místy kde vystoupil, byl také Ústav šlechtičen na Novém Městě, jehož budova dnes slouží jako Všeobecná fakultní nemocnice, neboť svému původnímu účelu přestala sloužit během Josefínských reforem v roce 1788.
Tuto událost připomíná pozdější romantická plaketa na klavíru, na kterém tehdy hrál. Plaketka se však s historickými prameny rozchází. Na klavíře je uvedeno, že Mozart při návštěvě zahrál melodie z Dona Juana, ve skutečnosti však tuto operu složil o něco později. Jak a kdy se plaketka na klavír dostala se však bohužel neví.
Díky pietě k Mozartově památce se klavír dochoval v téměř původní podobě. Autorem tohoto hudebního nástroje byl podle nejnovějších výzkumů patrně významný vídeňský mistr Franz Xaver Christoph (1728–1793). Klavír má celodřevěnou konstrukci, vytvořenou z mahagonového dřeva, klávesy vykládané perletí, nárazovou mechaniku a dvě kolenní páky (ty sloužily podobně jako pedály). Rezonanční desku zdobí bohatě vyřezávaná rozeta. Jedná se opravdu o řemeslně velmi propracovaný nástroj.
Klavír si můžete prohlédnout ve stálé expozici Českého muzea hudby.
(EK)
HudbaArcheologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!