VIDEO: Top předměty - Kostra velryby

25.08.2015 | Kostra plejtváka myšoka se bezesporu stala symbolem Národního muzea. Možnost zakoupit kostru nadprůměrně velké samice, která uhynula u pobřeží Norska, zaujala už v roce 1887 bratry Václava a Antonína Friče, kteří se ji rozhodli pořídit jako exponát pro nově vznikající muzejní budovu na Václavském náměstí.

V roce 1885 vyvrhlo rozbouřené moře na skalnaté pobřeží Norska samici plejtváka myšoka, druhého největšího savce na světě. Velrybářská firma, která mršinu zpracovala, se rozhodla plejtváka využít doslova do poslední kůstky. Celou nadprůměrně velkou kostru nabídla různým obchodům s přírodninami po celé Evropě.

O nabídce se dozvěděl také Antonín Frič tehdejší ředitel zoologických a paleontologických sbírek Musea Království českého, dnešního Národního muzea. Ten se rozhodl pořídit kostru jako exponát pro nově vznikající muzejní budovu na Václavském náměstí.

Kostra patřila plejtváku myšokovi. Velcí kytovci jsou často označováni souborným názvem velryby

Na tento nákup však muzeum nemělo dostatek finančních prostředků. Proto Antonín Frič společně se svým bratrem uspořádal sbírku v rámci vlastenecké stolní společnosti Jour fixe. Potřebný obnos 2500 zlatých se podařilo poměrně rychle nashromáždit, a tak již v polovině roku 1887 byla celá kostra převezena do Prahy.

Pražané měli poprvé příležitost spatřit kostru plejtváka v listopadu 1888 v domě U Halánků, dnešním Náprstkově muzeu. Do současné Historické budovy Národního muzea byla převezena v roce 1892 a postavena na ocelové nosníky. V padesátých letech doznala instalace kostry výrazné změny a od té doby je zavěšena tak, jak ji známe dnes.

Během probíhající rekonstrukce Historické budovy Národního muzea kostra zůstane na svém místě v sále savců a restaurována bude v současné poloze.

Vlastenecká stolní společnost Jour fixe se scházela každé pondělí buď v hostinci "U Gebauera" na Perštýně nebo v domě U Halánků. Jejími členy byli vážení pražští občané, jako například Vojtěch Náprstek.

Foto. Kostra plejtváka ve vyklizeném sále Historické budovy Národního muzea. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

VIDEO: Top předměty - Mozartův klavír

VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

Video: Top předměty - Mozkovna neandrtálce

VIDEO: Top předměty - Jenský kodex

VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

 

 

(EK)