Vánoční řetěz vypráví dojemný příběh z druhé světové války.

22.12.2017 | V depozitářích Národního muzea se ukrývají různé poklady. Pro další generace jsou zde ale uchované i zdánlivě nevýrazné předměty, které nepůsobí na první pohled nijak zajímavě. Zdání však klame. I za takovými artefakty se leckdy skrývají velké příběhy, které by slušely i filmovému plátnu.


Masarykovo cukroví - jednoduchý VIDEORECEPT

19.12.2017 | Upečte si letos lahodné vánoční cukroví, které měl rád sám prezident T. G. Masaryk. S naším videoreceptem to bude hračka.


Inspirace pod stromeček! Historické hračky ze sbírek Národního muzea

14.12.2017 | Vánoce jsou svátky klidu, míru a rozjímání. Zvláště pro děti jsou však neodmyslitelně spjaty hlavně s dárky. I v minulosti děti samozřejmě nejvíce ocenily, když vedle praktických dárků dostaly také nějakou pěknou hračku. Vybrali jsme několik pěkných kousků z našich sbírek. Třeba vás při letošním nakupování inspirují.


Podívejte se, kolik práce dá postavit sto let starý betlém.

04.12.2017 | Advent je tu a jako každý rok se můžete přijít pokochat půvabným betlémem do přízemí Národopisného muzea v Kinského zahradě na Praze 5. Tentokrát vystavujeme část krásného díla příbramského řezbáře Václava Karase z našich sbírek. I letos stavbu jesliček řídil betlémář Ján Chvalník.


Sběratelovy Vánoce

21.12.2015 | Začtěte se s námi do deníku spisovatele, cestovatele a sběratele Joe Hlouchy. Jak vzpomínal na Vánoce roku 1898?


Šťastné a veselé! Vánoční nálada na eSbírkách

23.12.2014 | Na portálu eSbírky se soustřeďují vybrané digitalizované sbírkové předměty Národního muzea i celé řady dalších kulturních institucí. Lze tu najít desítky tisíc předmětů z nejrůznějších koutů světa i časových období. Přinášíme výběr těch nejkrásnějších "vánočních" sbírkových předmětů z portálu eSbírky a přejeme všem našim čtenářům krásné a pohodové Vánoce.


Vánoce na Slovensku

19.12.2014 | Slovenské vánoční zvyky se díky kulturní blízkosti obou zemí velmi podobají těm našim, a tak tomu bylo i v minulosti.


Vánoční stromeček k nám přišel z ciziny

16.12.2014 | Dnes už si sotva někdo dovede představit Vánoce bez stromečku ozdobeného vánočními ozdobami, světýlky nebo sladkostmi. Kdo stromeček nemá, nahrazuje ho alespoň zelenými větvemi jehličnanů. Pod stromeček se u nás také nadělují dárky. Tento zvyk je ale velmi mladý – v českých zemích existuje něco málo přes dvě stě let.


Vánoční ozdoby ze sbírek Národního muzea

16.12.2014 | Děti už netrpělivě odškrtávají dny v adventním kalendáři. Na ulici se prodávají stromečky a vánoční přípravy pomalu vrcholí. Štědrý den na sebe nenechá dlouho čekat. A čímpak si stromeček letos nazdobíme? Inspirovat se můžete ve sbírkách Národního muzea.


Kvůli adventním rorátům je potřeba si přivstat

11.12.2014 | Dnes je běžné, že v adventní době zní v obchodech a na trzích koledy, ale z hudebního ani liturgického hlediska to „správné“ není, čas koled totiž nastává až později. Advent je doba rorátů. Těch je možné zúčastnit se i dnes, mnoho farností je zařazuje po celý advent. Je jen potřeba si trošku přivstat, většinou začínají kolem šesté hodiny ráno.