Šťastné a veselé! Vánoční nálada na eSbírkách

23.12.2014 | Na portálu eSbírky se soustřeďují vybrané digitalizované sbírkové předměty Národního muzea i celé řady dalších kulturních institucí. Lze tu najít desítky tisíc předmětů z nejrůznějších koutů světa i časových období. Přinášíme výběr těch nejkrásnějších "vánočních" sbírkových předmětů z portálu eSbírky a přejeme všem našim čtenářům krásné a pohodové Vánoce.

Barevná vánoční pohlednice: Fröhliche Weihnachten! Andílci, vánoční strom, před r. 1900 (zdroj: Národní muzeum)

Pohled na město Betlém, r. 1937, fotografie novináře Viktora Mussika (zdroj: Národní muzeum)

Rodinné foto na Štědrý den, soukromá sbírka Kristýny Hlavaté

Dívka stojící u vánočního stromku s dárky,  ilustrace Artuše Scheinera (zdroj: Národní muzeum)Motiv "tiché noci" (nahá postava, hvězda), vydal Bund der Deutschen in Böhmen, Töplitz-Schönau (Teplice - Šanov). Zdroj: Národní muzeum

Na portálu eSbírky si můžete také poslechnout unikátní záznam vánočního koncertu z archivu Rádia Svobodná Evropa.

Štastné a veselé Vánoce vám přeje portál Muzeum 3000!

KAM DÁL?

Vánoční ozdoby ze sbírek Národního muzea

Zapomenuté štědrovečerní zvyky

Vánoční stromeček k nám přišel z ciziny

"Jdu, jdu, noci upiju" říkávala Lucka

Kvůli adventním rorátům je potřeba si přivstat

FOTORECEPTY: Už máte napečeno?

Pozapomenutý "svatý" Ambrož se honil s dětmi po náměstí

Podle legendy zachránil svatý Mikuláš tři dívky

Trháte barborky? Višňové větvičky vám vykvetou do Vánoc

Na svatého Ondřeje je možné poznat budoucnost