Kvůli adventním rorátům je potřeba si přivstat

11.12.2014 | Dnes je běžné, že v adventní době zní v obchodech a na trzích koledy, ale z hudebního ani liturgického hlediska to „správné“ není, čas koled totiž nastává až později. Advent je doba rorátů. Těch je možné zúčastnit se i dnes, mnoho farností je zařazuje po celý advent. Je jen potřeba si trošku přivstat, většinou začínají kolem šesté hodiny ráno.

Detail rorátníku - speciálního zpěvníku pro zpěv rorátů - z počátku 19. století (zdroj: Národní muzeum)

Roráty existují zhruba pět století jako naprosto ojedinělý soubor melodií a textů. Přežily Bílou horu, josefínské reformy i komunistickou propagandu. Prodělaly různé úpravy – někdy kosmetické, někdy dost zásadní, ale z kancionálů nevymizely.

Roráty se vyvinuly v souvislosti s brzkou ranní mariánskou mší, která je doložena už ve 14. století. Úvodní latinský chorál začínal slovy „Rorate caeli desuper“ (Rosu dejte nebesa). V 15. století pronikla do rorátních mší čeština, která vytvořila ono zvláštní slovo „roráty“ či „rorátníky“ – speciální zpěvníky pro zpěv rorátů. Zlatý věk rorátů nastal v 16. století: vznikaly cykly chorálů proložených písněmi na jednotlivé dny v týdnu, literáti si nechávali na zakázku vyrábět krásně zdobené kancionály a zpěvu rorátů se věnovali třeba i dvě hodiny denně, ještě za tmy a ranního rozbřesku. (Není divu, že se prý občas posilovali teplým pivem a oblékali plášť podšitý kožešinou, tzv. „šuban“.) Roráty jsou památkou nejen hudební, ale i lingvistickou.

Ukázku rorátů si můžete poslechnout zde.


A takto kouzlo adventních rorátů popsal Jan Neruda ve vzpomínce na své dětství na Malé Straně: "Bože, ten prosinec býval v té naší Praze krásný! Maminka mě časně ráno budila, abych šel s ní na "roráty"; před kostelem jsem dostal hrnek kávy, po kostele zase hrnek kávy. Praha venkovatěla, pod těžkými povozy tak pěkně sníh skřípal, za vozy žlutý strnad po ulicích poskakoval a stehlíci přilétali s Petřína až do malé zahrádky naší a tam ozobávali stříbrné keře!"

V Národním muzeu – Českém muzeu hudby je uložen zajímavý rukopisný rorátník Vavřince Vojtěcha Alexandra z roku 1671, psaný pro kutnohorské literáty při kostele sv. Jakuba, a mnoho různých tištěných rorátů. Jeden z těchto tisků nejdete ve fotogalerii.

FOTOGALERIE:

gallery


Článek byl vytvořen ve spolupráci s Dagmar Štefancovou z Národního muzea – Českého muzea hudby. V článku byly použity informace z knihy Abeceda Vánoc.

 

KAM DÁL?

Kvůli adventním rorátům je potřeba si přivstat

FOTORECEPTY: Už máte napečeno?

Pozapomenutý "svatý" Ambrož se honil s dětmi po náměstí

Podle legendy zachránil svatý Mikuláš tři dívky

Trháte barborky? Višňové větvičky vám vykvetou do Vánoc

Na svatého Ondřeje je možné poznat budoucnost

Advent otevírá cestu k vánočním svátkům

Poznej své kořeny i o Vánocích: jak si vyrobit svět

(dan)

Vánoce