VIDEO: Top předměty - Horoskop Albrechta z Valdštejna

16.11.2015 | Horoskop Albrechta z Valdštejna patří mezi deset nejvýznamnějších exponátů Národního muzea. Slavný vojevůdce a šlechtic Albrecht z Valdštejna byl znám tím, že astrologům velmi věřil a horoskopů si nechal sestavit několik. Horoskop, o kterém pojednává toto video, je však v mnoha ohledech jedinečný.

Žádná biografie Albrechta z Valdštejna se neobejde bez zmínky o slavném horoskopu, který pro šlechtice vyhotovil v několika variantách Johannes Kepler. JednáFotografie. Nádherná a propracovaná vazba poukazuje na to, že šlo nejspíše o luxusní dárek. Zdroj: Národní muzeum se o několik málo stránek, na kterých slavný astronom a astrolog vypočítal postavení planet tak, jak stály v okamžiku Valdštejnova narození. Albrecht z Valdštejna však toužil po lepším horoskopu, takovém, který by mu mohl být vodítkem v životě.

Proto bylo pro vědce Národního muzea velkým překvapením, když v zámecké knihovně v Kopidlně nalezli horoskop vyhotovený pro Albrechta z Valdštejna, ve kterém je den po dni rozepsána prognóza na deset let podle postavení hvězd. A to od roku 1628 až do 1638. Jedná se nejspíše o nejrozsáhlejší astronomické dílo své doby. Od začátku bylo jasné, že nalezený horoskop není dílem Johanesse Keplera, protože ten nikdy pro Valdštejna podrobný horoskop nevypracoval.

Kdo byl autorem toho rozsáhlého díla však zatím není jasné.

Fotografie. Detail horoskopu. Zdroj: Národní muzeum

VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM