22.12.2017 | V depozitářích Národního muzea se ukrývají různé poklady. Pro další generace jsou zde ale uchované i zdánlivě nevýrazné předměty, které nepůsobí na první pohled nijak zajímavě. Zdání však klame. I za takovými artefakty se leckdy skrývají velké příběhy, které by slušely i filmovému plátnu.
Jedním z takových nových přírůstků do sbírek je podomácku vyrobený vánoční retěz z kousků staniolu, nitě a šedého papíru. Je na něm patrné, že již zažil mnoho Vánoc, a že jej vyráběly dětské ruce. Až potud by to nebylo nic zvláštního – kdyby ony ruce nepatřily dětem internovaným za druhé světové války v terezínského ghettu.
Ozdobu do Národního muzea v listopadu přinesl pan Karel Kropík. Ten bydlel jako malé dítě s rodinou na poděbradském nádraží a často přišel do styku s hosty penzionu LUXOR. Tam po válce žilo mnoho Židů, kteří přečkali hrůzu posledních let.
A právě od jedné z obyvatelek zmíněného penzionu dostal pan Kropík nenápadný stříbrný řetěz. Když nám jej přinesl věnovat do sbírek, připojil i dojemný příběh, který zvláště v tomto vánočním čase nutí k zamyšlení. Pan Kropík ho nazval "Vanukový příběh" – podle termínu, který označuje spojení chanukových a vánočních oslav.
Vlastníte i vy zajímavou památku? Vyprávějte nám o ní například v rámci aktuálně probíhající sběrové akce "Hledáme předmět s příběhem".
"Povím vám příběh z druhé světové války, který mi vyprávěla v padesátých letech židovská žena – obyvatelka penzionu Luxor v Poděbradech. Jeho hrdinkou je holčička Ester a vánoční ozdoba – řetěz na stromeček.
Válka za sebou neměla ani polovinu, když začaly hromadné transporty židovského obyvatelstva. Nejdříve do Terezína. Muži, ženy i děti.
Blížily se Vánoce a ať je to jakkoliv překvapivé i děti internované v Terezíně se chtěly tešit na Ježíška a stromeček. V prostředí ghetta bylo vše složité, těžké bylo i sehnat dlouhou nit.
Improvizovalo se, shánělo, hledalo a nalézalo. Ozdobený stromeček nakonec byl, a s ním i poslední Vánoce v Terezíně.
Holčička Ester měla štěstí.... přežila. A její zásluhou se dochovala i tato vánoční ozdoba – řetěz na stromeček.
Tento příběh je pravdivý. Vyprávěla mi jej žena jménem Ester.
JUDr. Karel Kropík"
(per)
Historie Vánoce