VIDEO: Ázerbájdžán – čarovná země ohně

27.11.2014 | Navštivte od 28. listopadu novou výstavu Ázerbájdžán – čarovná země ohně. Ázerbájdžán, známý také jako země ohně, je proslulý svými starobylými kulturami i nádhernou krajinou. Na výstavě je prezentována celá řada unikátních předmětů, které návštěvníky seznámí s neobyčejně zajímavou historií této magické země.


„Sametový“ 17. listopad 1989?

16.11.2014 | Letos si připomínáme 25 let od revoluce, která si vysloužila označení „Sametová“. Bylo by však omylem se domnívat, že její průběh byl skutečně až tak hladký a poklidný. Dramaticky působí i události kolem demonstrace 17. listopadu 1989, které odstartovaly proces, jenž vyvrcholil zhroucením komunistického režimu v Československu.


Národní památník na Vítkově ukáže příběh českých Němců

05.11.2014 | "A tehdy mě jako dítě napadlo, že existuje ještě jiný svět, něco hrozivého, ale nerozuměla jsem tomu". Tak začíná jedna ze vzpomínek, vykreslující životní osudy českých Němců, kteří museli po skončení druhé světové války nedobrovolně opustit své domovy a zvyknout si na život v sousedním Rakousku.


Smrt v Národním muzeu

03.11.2014 | Smrt je základní jistotou každého lidského života. Děsí i fascinuje. A proto je věčným tématem pro všechny druhy umění. Co však dělat, když smrt kosí nevinné? Jak se s takovou smrtí umělecky vyrovnat, zvlášť pokud se to dotýká samotného tvůrce? Zachytit pozvolné umírání a odchod nejen jednoho člověka, ale celého národa, se pokusil na dosud málo známých kresbách z koncentračního tábora malíř a spisovatel Josef Čapek, který sám zemřel na sklonku 2. světové války v jednom z těchto táborů smrti.


Palackého mozek zůstává ukrytý v Národním muzeu

03.11.2014 | „Ihned po pohřbu zemského historiografa dra. Františka Palackého byl mozek slavného učence tohoto Museu odevzdán, aby pak panu med. dru. Václavu Šteflovi vydán byl k vůli chemickofysiologickému prozkoumání.“ Tak začíná dopis ze dne 10. prosince 1878, který dokládá pro nás dnes stěží pochopitelnou pozornost, věnovanou ostatkům Františka Palackého - konkrétně jeho mozku. Ten byl, coby svého způsobu relikvie, pietně uchováván, aby byl uložen do slavnostní síně Pantheonu a stvrdil tak svou přítomností její téměř sakrální charakter.


Smrt navštíví i Náprstkovo muzeum

30.10.2014 | Výstavní cyklus SMRT pokračuje! Další z výstav tohoto cyklu se pod názvem Rituály smrti otevírá veřejnosti už dnes od 15 hodin. Představí nejrůznější podoby rituálů spojené s umíráním. Jak vypadá poslední rozlučka s nebožtíkem v evropských i mimoevropských kulturách od starověku až po současnost?


Novosvětská zpět v Novém světě

30.10.2014 | U příležitosti 25. výročí Sametové revoluce se symfonie č. 9 e moll, op. 95 „Z nového světa“ skladatele Antonína Dvořáka vrací na místo svého vzniku – do New Yorku. Originální rukopis partitury, který je dnes přísně střeženým sbírkovým předmětem českého Národního muzea, bude od 17 do 21. listopadu 2014 slavnostně vystaven v České národní budově na Manhattanu. Partitura, která vznikla na americké půdě, neopustila od návratu Dvořáka zpět do vlasti území českého státu.


FOTORECEPT: Už máte naloženo?

21.10.2014 | Již naši předci věděli, jak v zimních měsících doplnit tolik potřebné vitamíny. Nepotřebovali chemii ani dovoz tropického ovoce. Čerpali z místních zdrojů. Významným zdrojem vitamínu C bylo kysané zelí. Jak si připravit vlastní zásobu kysaného zelí najdete v našem jednoduchém fotoreceptu.


Přes Prahu utíkaly za západ tisíce Němců

08.10.2014 | Obyvatelé Malé Strany na podzim roku 1989 nevěřili svým očím. Na ulicích stály desítky opuštěných trabantů a wartburgů, které východoněmečtí občané hromadně zanechávali v okolí pražského Lobkovického paláce. Žádný klíčový příběh německých dějin se v uplynulém půlstoletí neodehrál tak bezprostředně na území Československa jako exodus občanů Německé demokratické republiky do Spolkové republiky Německo. Došlo k němu na přelomu léta a podzimu roku 1989, kdy se západoněmecké velvyslanectví v Praze stalo útočištěm východoněmeckých občanů, kteří byli ochotni podstoupit velká rizika, aby se dostali z NDR na Západ.


Samizdatový Václav Havel

03.10.2014 | V neděli 5. října uplyne 78 let od narození Václava Havla. Národní muzeum ve svých sbírkách uchovává některá z jeho děl v samizdatovém vydání. Havlovy hry jako je Audience nebo Žebrácká opera se před rokem 1989 šířily jen díky tomu, že byly opisovány na stroji a na veřejnosti šířeny neoficiálními cestami.