03.10.2013 | V Národním muzeu – Muzeu Antonína Dvořáka probíhá restaurování pískovcových soch umístěných na střechách. Mezi nimi jsou i rozkošné sochy hrajících si dětí – putti.
Vila Amerika nebo též Michnův letohrádek představuje jednu z prvních ukázek barokní architektury v Praze, kterou realizoval věhlasný stavitel Kilián Ignác Dietzenhofer. Již od roku 1932 se zde nalézá Muzeum Antonína Dvořáka, dnes jeden z objektů Národního muzea.
V září tohoto roku začalo restaurování soch umístěných na střechách objektu. Jedná se o dvě alegorická pískovcová sousoší putti (hrajících si dětí) s rostlinnými motivy, která jsou osazena na střeše muzea na koncích krátkých, profilovaných bočních balustrád vikýře směrem do ulice. Směrem do zadní zahrady je osazena dvojice pískovcových profilovaných váz s měděnými kyticemi. Před uliční fasádou vily, vpravo a vlevo stojí dva přízemní domky s trojdílným průčelím, přiléhající kratší stranou k ulici, na jejichž atice jsou osazeny tři pískovcové piniové šišky - jedna piniová šiška na jižním pavilonu a dvě piniové šišky oboustranně na severním pavilonu.
Sochy jsou zhotoveny z jemnozrnného, světlého, okrově zbarveného pískovce. Byly naposledy restaurovány roku 1996. Vzhledem k tomu, že byly během dřívějších restaurátorských zásahů i doplňovány, bylo nutné udělat revizi jak původních, tak doplňkových materiálů.
Celkově budou trvat restaurátorské práce jen měsíc a půl, také díky tomu, že všechny práce se provádějí z lešení přímo na střeše muzea. To proces zrychluje, neboť odpadá náročný transfer soch do ateliéru restaurátora.
Jak vysvětluje akademický sochař Vojtěch Míča, který sochy v Muzeu Antonína Dvořáka restauruje: „pískovec má životnost zhruba 250 až 300 let, a během této doby je třeba o něj správně pečovat, zejména vhodnými restaurátorskými zásahy. Po uplynutí této doby je vždy nutné přemýšlet, jak se sochou dál naložit,“. Jednou z možností je, když socha začne takzvaně dosluhovat, vytvořit její kopii a tu umístit na původní místo (jako se to děje například se sousoším Géniů z průčelí Historické budovy Národního muzea), s tím, že původní socha se umístí do depozitáře.
FOTOGALERIE
Po dokončení restaurátorských prací v polovině října tohoto roku se mohou návštěvníci Národního muzea – Muzeu Antonína Dvořáka těšit na obnovené sousoší hrajících si dětí.
Článek byl připraven ve spolupráci s akademickým sochařem Vojtěchem Míčou.
KAM DÁL?
Přípravy restaurování výzdoby muzea trvaly několik let
Do Náprstkova muzea dorazilo 2000 let staré božstvo!
Oblíbený mamut prochází zeštíhlovací procedurou!
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!