Oblíbený mamut prochází zeštíhlovací procedurou!

09.08.2013 | Oblíbený model mamuta, který stával v Historické budově Národního muzea, prochází rekonstrukcí. Je potřeba menších "kosmetických" úprav, aby ještě lépe odpovídal skutečnému mamutovi z období pozdní doby ledové. Mamut byl vytvořen pro výstavu Lovci mamutů a po jejím skončení stával v expozici v 2. patře.

Rekonstrukce mamuta v prostoru bývalého slonince

Mamut se rekonstruuje v areálu Národního muzea v Horních Počernicích. Zde se kromě odborných pracovišť a depozitářů nachází i pozůstatek po dnes již neexistujícím zimovišti státních cirkusů –  sloninec. Právě v bývalém  sloninci probíhají práce na modelu mamuta, který prochází zeštíhlovací procedurou.

Podívejte se na video z bývalého slonince a prohlédněte si mamuta!

Mamut byl vyroben v roce 2006. Vznikal převážně na dvoře Národního muzea. Modelář Radek Labuťa, který jej tehdy vyrobil, vzpomíná: "Dal jsem mu jméno Lenka podle dnes už neexistujícího podniku Lenka Kácov, ze kterého jsme pořídili materiál na osrstění mamuta," usmívá se.

Model je sestaven z několika dílů, přesto manipulace s ním vyžaduje několik párů silných rukou. Po dokončení rekonstrukce Historické budovy Národního muzea bude model mamuta připraven pro nové expozice.

fotografie modelu mamuta, na ktereho utoci praveky clovek

Jak probíhalo nelehké stěhování mamuta z historické budovy si můžete prohlédnout ve fotogalerii na našich webových stránkách www.nm.cz


 

KAM DÁL?

Soutěž Příběh exponátu vdechla život čertům i smrtce

Nejstarší panoptikum v Čechách

Trofejní hlavy amazonského kmene Jívaro

(dan)