21.08.2014 | Po bouřlivé noci, kdy se do Československa valila z hranic vojska Varšavské smlouvy, následoval neklidný den. Psal se 21. srpen 1968. Střelba a výbuchy se ozývaly po celé Praze, a v jednu chvíli i v horní části Václavského náměstí. Cílem střelby byla Historická budova Národního muzea.
Okupace Československa v srpnu 1968 armádami Varšavské smlouvy měla pro muzejní budovu tragické následky. Sovětští vojáci 21. srpna těžce poškodili hlavní průčelí střelbou ze samopalů. Zcela nesmyslný útok způsobil těžké škody na fasádě, sochařské výzdobě budovy i interiérech.
O důvodech střelby se dodnes spekuluje a nikdy nebyly spolehlivě objasněny. Tato událost mohla být náhodnou reakcí na výstřel, který nepocházel od okupační armády. Nedalo se určit, ze které strany přišel. Vojáci prý v mžiku seskákali z transportéru, zalehli ke keříkům za pomníkem sv. Václava a během několika vteřin pokropili dávkami ze samopalů celé průčelí muzejní budovy. Během střelby byla zraněna žena, stojící právě před muzejní budovou. Ošetřil ji vědecký pracovník Národního muzea antropolog Emanuel Vlček.
Tisk z 22. srpna 1968 přišel s jiným vysvětlením: "Tank zavadil anténou o trolej - a to stačilo, aby vznikla palba, která na dlouhá léta poznačila památnou budovu vévodící Václavskému náměstí“. Skutečnou příčinu střelby do fasády Národního muzea již asi nikdy nikdo nezjistí. Jak uvádí zpráva ČTK z osudného 21. srpna: „Lidé se marně ptali vojáků z tanku na křižovatce Václavského náměstí s Opletalovou ulicí, proč to dělají.“
Střely způsobily mnoho děr v pískovcových sloupech a v omítce, poničily kamenné sochy a reliéfy, zavrtaly se i do tapet v zasedací síni a stěn v ředitelně. Tehdejší ředitel Národního muzea Vladimír Denkstein se zachránil tím, že instinktivně padl ve své pracovně na zem. Jednotlivé kulky byly v pozdějších letech nacházeny v interiérech, v depozitářích a v muzejních vitrínách. Několik jich bylo uloženo do muzejních sbírek. Ušetřeny nebyly ani některé depozitáře.
Devastace fasády byla natolik rozsáhlá, že bylo nutné provést na počátku 70. let její rekonstrukci. Opravy probíhaly vsazováním kamenných filunků (výplní), nebo tmelením poměrně tvrdým cementovým tmelem. Stopy po těchto úpravách jsou na průčelí muzea dodnes viditelné.
V článku byly použity fotografie z výstavy A přijely tanky...., kterou pořádalo Národní muzeum společně s dalšími institucemi v roce 2008 k příležitosti 40. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Fotografie byly občany zaslány Národnímu muzeu na základě veřejné výzvy.
KAM DÁL?
Za minulostí Historické budovy Národního muzea
Za minulostí Historické budovy Národního muzea - II.díl
Za minulostí Historické budovy Národního muzea III.díl
Za minulostí Historické budovy Národního muzea IV. díl
Za minulostí Historické budovy Národního muzea V. díl
Za minulostí Historické budovy Národního muzea VI. díl
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!