Pozapomenutý "svatý" Ambrož se honil s dětmi po náměstí

07.12.2014 | V rámci našeho adventního seriálu přinášíme informace o známých i méně známých zvycích, nebo i o těch, které byly téměř úplně zapomenuty. Patří mezi ně i zvyk připadající na svátek svatého Ambrože.

Ambrož nosí černou homolovitou čepici a roušku zakrývající obličej (zdroj: Jan Pohunek)Svatý Ambrož je skutečná historická postava. Narodil se roku 339 v Trevíru a později se stal milánským biskupem. Byl významným teologem a i proto byl na sklonku 13. století jmenován církevním otcem. Hlavními atributy svatého Ambrože jsou metla a úl.

7. prosince se slaví svátek svatého Ambrože. Na tento den  připadal zvyk, který se dnes na některých místech (například každoročně v Národopisném muzeu – Musaionu) znovu oživuje v souvislosti s připomínáním předvánočních tradic. Jisté však je, že před více než sto lety se vyskytoval u nás na nemnoha místech, například u Kolína, Suchdola nebo v Souši u Mostu. Dodržoval se i v těch místech, kde byl kostel zasvěcen sv. Ambrožovi.

Ústřední postavou tohoto zvyku byl právě Ambrož. Ten byl oděný do bílé delší košile, na hlavě měl černou homolovitou čepici a bílá rouška mu zakrývala obličej. V pravé ruce držel koště polepené bílým papírem a levou rukou rozhazoval cukrovinky ukryté v uzlíku. Právě ty měly sloužit k nalákání dětí.

"Ambrož přestrojený se objeví za soumraku u kostela a děti hrdinsky na něj pokřikují. Občas upustí Ambrož nějakou cukrovinku. Tím přiláká děti ke sbírání. V tom se za nimi milý Ambrož s koštětem pustí a honí je, až dechu popadají," napsal historik Čeněk Zíbrt.


V článku byly použity informace z knihy Veselé chvíle v životě lidu českého.

 

KAM DÁL?

Podle legendy zachránil svatý Mikuláš tři dívky

Trháte barborky? Višňové větvičky vám vykvetou do Vánoc

Na svatého Ondřeje je možné poznat budoucnost

Advent otevírá cestu k vánočním svátkům

Poznej své kořeny i o Vánocích: jak si vyrobit svět

(dan)