Výstava Hudba a politika rozezní Vítkov

14.05.2014 | Nová výstava Národního muzea rozezní Národní památník na Vítkově! Pomocí dochovaných artefaktů, zvukových nahrávek i audiovizuálních záznamů výstava představí různé formy spojení hudby a politiky v českých zemích od revolučního roku 1848 do současnosti.

 

Příspěvkem Národního muzea k Roku české hudby je výstava, která předkládá  široké veřejnosti dosud nepříliš reflektované téma – hudbu nikoliv jako téma diskutované po stránce uměleckosti či zábavnosti, ale hudbu jako fenomén s významnou politickou funkcí.

Výstavu Hudba a politika najdou návštěvníci od 15. května v Národním památníku na Vítkově.

Hudba efektivně působí na rozumovou i citovou stránku člověka. To z ní činí nesmírně účinnou formu politické akce, která politický řád nastoluje, potvrzuje, upevňuje, legitimizuje, ale i kritizuje, zpochybňuje a boří.

Výstava mapuje vztah hudby a politiky od revolučního roku 1848 do současnosti v oblasti českých zemí. Zabývá se hudbou ve vztahu k revoluci, válce, hudbou ve službách politické propagandy, hudbou jako projevem politického konformismu, hudbou jako symbolem státnosti,  represí v hudebním životě i rolí hudby a hudebních celebrit v současné politické kampani. Mezi jednotlivými tématy přitom není pevná hranice, mnohdy se dotýkají či navzájem prostupují, jejich pořadí není zcela závazné.

Výstava představuje také „politické osudy“ několika vybraných děl různých hudebních žánrů. Na nich ukazuje, že hudba nabývá svoji politickou funkci v konkrétním čase a prostoru, může být využívána či zneužívána pro zcela protichůdné politické cíle.

Návštěvníci mají též možnost vstoupit do „badatelny“, kde se mohou prostřednictvím dobových dokumentů a nahrávek účastníků blíže seznámit s tématem represe v hudebním životě v socialistickém Československu. Mohou si také vyzkoušet rekvalifikační zkoušky, které hudebníci v éře socialismu podstupovali.

Stěžejním exponátem výstavy je pak sama hudba:  hudba volně reprodukovaná do prostoru, znějící z audio i video přehrávačů ve sluchátkách i živá hudba při doprovodných programech. Ostatní artefakty – rukopisy, dobové tisky, fotografie, dokumenty, osobní předměty, hudební nástroje i umělecká díla dokreslují působení hudby samé.

Busta Zdeňka Nejedlého, „smetanologa“ a socialistického ministra kultury, sádra, Československo, 2. třetina 20. století Národní muzeum

 

KAM DÁL?

 

Před 106 lety se narodil skladatel Jaroslav Ježek

Kam s tělem Gottwalda? Řešení nabídl až Vítkov

Repase stálé expozice na Vítkově

Cyklus Film a muzeum učí poznávat dějiny 20. století

Vzdělávací projekt „I zlo může mít pozlátko“ pokračuje

 

 

(dan)