Repase stálé expozice na Vítkově

21.02.2013 | Při obnově stálé expozice V Národním památníku na Vítkově byly vyjmuty všechny sbírkové předměty, očištěny a většina také přeinstalována vhodnějším způsobem maximálně šetrným k vystaveným předmětům.

Čas od času je třeba každou stálou expozici vyčistit a někdy dokonce částečně zrestaurovat vystavené předměty. Důvodem je samozřejmě jak komfort návštěvníka muzea, který má díky obnově z expozice lepší zážitek, tak péče o stav vystavených sbírkových předmětů.

Na průběh části obnovy (repase) expozice Křižovatky české a československé státnosti v Národním památníku na Vítkově se můžete podívat v následujícím videu.

 

Pracovníci výstavního oddělení ve videu nově instalují vitrínu věnovanou historii trampingu. Restarátorka se věnuje instalaci kroje z oblasti Sudet.

K průběhu své práce říká: "U oděvů instalovaných na figurínách došlo nejprve k vysátí prachových nečistot a následně úpravě instalace. Kompilát ženského kroje z oblasti Sudet byl doplněn novým prvkem vyplňujícím oblast krku. Předlohou se staly rukávce z Chebska, které měly stojatý límeček. Límeček byl ušit z nového bavlněného plátna a nainstalován pod šněrovačku, aby vhodně dotvářel vystavený oděv. Později bylo ještě dokončeno umístění čepce na plexisklový stojánek a naaranžování velkého vzorovaného šátku přes ramena s uvázáním vzadu v pase."

KAM DÁL?

Žižkováci vzpomínají

Kam s tělem Gottwalda? Řešení nabídl až Vítkov  

Oslav Dne české státnosti se zúčastnili krajané z celého světa

 

(dan)